W niedzielę w konkatedrze na Kamionku rozpoczynają się warszawskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego tegoroczne hasło to: "Czego Bóg od nas oczekuje?"
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to cykliczne święto ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw - wbrew swej nazwie - trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.
Każdego roku inny kraj wybiera hasło przewodnie i przygotowuje program liturgiczny Tygodnia. Tegoroczne hasło zaproponowane przez Indie to pytanie proroka Micheasza - "Czego Bóg od nas oczekuje?".
"To ważny dla każdego chrześcijanina fragment biblijnego tekstu. Bo też trudno wyobrazić sobie, by ktokolwiek z nas nie pytał siebie samego +Czego Bóg od nas oczekuje+" - powiedział przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego.
"Chcemy szukać tej odpowiedzi w kontekście Roku Wiary, przeżywanym obecnie w Kościele katolickim" - dodał ks. Mateusz Matuszewski z Referatu ds. Jedności Chrześcijan Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Jak zaznaczył, Tydzień Jedności to czas, kiedy "wędrujemy do chrześcijańskich miejsc modlitwy, by razem z innymi braćmi w tej samej wierze, ponowić błaganie o wypełnienie się prośby Zbawiciela, aby Jego uczniowie byli jedno".
Od tego roku nowym miejscem spotkań w ramach Tygodnia Jedności będzie kościół konkatedralny na warszawskim Kamionku. Tam w niedzielnej mszy św., która zainauguruje obchody Tygodnia Modlitw, wezmą udział duchowni i wierni z innych Kościołów i Wspólnot wyznaniowych; nabożeństwu będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, a kazanie wygłosi pastor Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Świętej Trójcy w Warszawie.
Centralne nabożeństwo ekumeniczne celebrowane będzie w warszawskiej bazylice katedralnej św. Floriana w niedzielę, 20 stycznia. Podczas mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Hosera, kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego.
Tradycyjnie, ostatnia liturgia ekumeniczna zostanie odprawiona w ostatnią niedzielę stycznia w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Mszy świętej koncelebrowanej będzie przewodniczyć bp Marek Solarczyk, a kazanie wygłosi bp Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Organizatorami Tygodnia są: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
Polska Rada Ekumeniczna została zarejestrowana w 1946 r., tj. jeszcze przed oficjalnym powstaniem Światowej Rady Kościołów. W jej skład wchodzą Kościoły: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna i Polskie Towarzystwo Biblijne.
Rada ds. Ekumenizmu istnieje przy Konferencji Episkopatu Polski od 1966 r. (wcześniej jako komisja). W 1974 r. powołano Komisję Mieszaną Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej; obecnie jest to Zespół ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Obu gremiom przewodniczy bp Tadeusz Pikus, sufragan archidiecezji warszawskiej
Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Leon XIII w 1897 roku w encyklice Satis cognitum zarządził, aby w tej intencji modlono się co roku przez 9 dni pomiędzy uroczystością Wniebowstąpienia a Niedzielą Pięćdziesiątnicy.
Zaproponowany w 1908 roku przez ks. Paula Wattsona Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony zawsze w styczniu, między 18 stycznia - dniem niegdyś wspominającym św. Piotra, a 25 stycznia - dniem upamiętniającym św. Pawła, tj. dwóch głównych apostołów, którzy charakteryzują dwa prądy chrześcijaństwa: katolicyzm i ewangelizm.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.