Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach bp Tadeusz Szurman odebrał w czwartek tytuł honorowego obywatela tego miasta. O jego nadaniu zdecydowali w grudniu miejscy radni - w wyrazie wdzięczności za 20-letnie zaangażowanie bp. Szurmana w sprawy Katowic.
Bp Szurman jest 17. honorowym obywatelem Katowic. Przyjętą w grudniu jednogłośnie uchwałę o przyznaniu mu tego wyróżnienia zaproponował prezydent miasta Piotr Uszok. Jak mówił w czwartek, od lat współpracuje z duchownym, obserwując i doceniając jego aktywność. "Można by zasług mnożyć długo, ale odbieram osobę biskupa jako wyjątkowego sprzymierzeńca naszego miasta, zatroskanego o jego rozwój" - podkreślił.
W laudacji literaturoznawczyni prof. Grażyna Szewczyk z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczyła m.in., że bp Szurman "łączy dar sprawnego duszpasterskiego kierowania ze zdolnością do inspirowania i kierowania zadaniami", a jego działania "zostawiają trwały ślad w przestrzeni Katowic".
Sam nagrodzony przyznał, że jest wzruszony nagrodą, choć - jak zaznaczył - "życiowo jest na etapie, gdy nie są mu specjalnie potrzebne wyróżnienia czy uznanie". Rozważając przyjęcie honorowego obywatelstwa Katowic postanowił jednak - jak wyznał - potraktować je z jednej strony jako zobowiązanie dla niego samego, a z drugiej - jako dowartościowanie całego środowiska na Górnym Śląsku, które przez lata - zwłaszcza po II wojnie światowej - nie mogło na docenienie liczyć.
Zaakcentował, że w historii, ale i teraźniejszości Katowic, społeczność ewangelicka ma szczególne znaczenie. Przypomniał postaci współzałożycieli miasta: właściciela dóbr na tym terenie Huberta von Thiele-Wincklera, zarządcę Friedricha Grundmanna i pierwszego przewodniczącego rady miasta Richarda Holtzego. W okresie międzywojennym wskazał m.in. na architekta Tadeusza Michejdę, a po wojnie - na kierującego Filharmonią Śląską Karola Stryję oraz założyciela i kierownika zespołu "Śląsk" Stanisława Hadynę. Zaznaczył, że także dzisiaj do jego parafii należą osoby wybitne.
Bp Szurman mówił, że pochodząc ze Śląska Cieszyńskiego jest Polakiem - jako, że ziemia ta walczyła o polskość - a równocześnie zawsze czuł się Górnoślązakiem. "Od kiedy zamieszkałem w Katowicach kocham to miasto i szanuję jego mieszkańców" - zaznaczył. Zwracając się do obecnego na uroczystości metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca wskazał, że "to, co dzieje się w mieście, zależy od ludzi, których staramy się wraz z metropolitą śląskim budować - pewną duchowość, która wpływa na rodzaj życia". Dziękując abp. Skworcowi za dobrą współpracę podkreślił, że stosunki między oboma wyznaniami w Katowicach zawsze układały się w taki sposób.
Bp Szurman urodził się w 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Ordynowany na duchownego luterańskiego w 1978 r., był proboszczem parafii w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej-Wirku, administratorem parafii w Zabrzu; od 1993 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Katowicach.
Posługiwał jako duszpasterz młodzieżowy diecezji katowickiej, był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jesienią 2001 został wybrany biskupem diecezji katowickiej. Z jego inicjatywy od 2004 r. osoby zasłużone w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji i integracji europejskiej otrzymują nagrody - "Śląskie szmaragdy".
Od lat bp Szurman jest zaangażowany w pielęgnowanie historii Katowic. Od 2000 r. przy katowickiej parafii działa muzeum, w którego zbiorach starodruków jest np. Biblia Brzeska z XVI w. Dwa lata później z jego inicjatywy ustawiono obelisk upamiętniający zniszczony cmentarz ewangelicki. Biskup przeprowadził też gruntowny remont zabytkowego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie jest proboszczem. To najstarsza murowana budowla sakralna w Katowicach.
Bp Szurman jest autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych, historii. Wydał dwa tomiki poezji. Jest inicjatorem przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany. Organizuje wieńczone publikacjami sesje popularno-naukowe, a także działalność charytatywną przy parafii. Jest m.in. laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz katolickiej nagrody im. ks. Szramka.(PAP)
mtb/ pz/
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.