Abp Martyniak: mamy różne obrządki, ale istota świąt jest ta sama
Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Boże Narodzenie. – Istota Bożego Narodzenia jest dla wszystkich taka sama – zaznacza w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce.
- Pan Bóg w trójcy osób to miłość w wielości. Tak samo Kościół to miłość w wielości obrządków, to samo wyraża różnymi gestami, językami, liturgiami i zwyczajami – podkreśla abp Martyniak.
Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego zwraca uwagę, że na święta składa się przygotowanie zewnętrzne, ale ma ono prowadzić do głębokiego przygotowania duchowego. W tym przeżywaniu pomagać ma główny symbol, jakim jest ikona narodzenia Chrystusa.
- Ikona ma wymowę głęboko modlitewną i kontemplacyjną. Widzimy w niej rzeczywistość Bożego Narodzenia, Świętej Rodziny, proroków, a przede wszystkim znaku, o którym napisano w Piśmie Świętym: „znak będzie wam dany” – opowiada abp Martyniak.
Przypadającą 6 stycznia Wigilię poprzedza 40-dniowy Post Filipowy. Abp Martyniak zauważa, że podobnie jak w przypadku Adwentu w obrządku łacińskim, ten czas przygotowania jest mocno zakłócany komercjalizacją świąt.
Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.