Kuba gnębi chrześcijan

Według raportu organizacji Światowa Solidarność Chrześcijan (CSW) w 2012 r. na Kubie doszło do aż 120 przypadków naruszenia prawa do wolności religijnej. To duży skok w porównaniu do danych z poprzedniego roku, kiedy takich incydentów odnotowano cztery razy mniej, bo tylko 30.

W statystykach nie zostały ujęte zatrzymania i aresztowania katolików na czas wizyty Benedykta XVI na wyspie, a szacuje się, że było ich ponad 200. Najwięcej naruszeń dotyczy wiernych i organizacji Kościoła katolickiego. Wśród innych poszkodowanych są baptyści, metodyści, zielonoświątkowcy i inni protestanci.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni gwałtownym wzrostem ograniczeń wolności religijnej na Kubie w minionym roku – komentuje Mervyn Thomas, szef CSW. – Pomimo obietnic koncesji dla niektórych grup religijnych tydzień po tygodniu rząd nadal łamie najbardziej podstawowe prawa, jak wolność uczestnictwa w nabożeństwach i przynależności do wspólnot religijnych”.

Przytoczone dane nie potwierdzają medialnych doniesień o polepszeniu stosunków państwa z Kościołem katolickim i optymistycznych relacji o przyjęciu Papieża na Kubie.

«« | « | 1 | » | »»
 • cau_kownik
  06.01.2013 07:51
  Zastanawia mnie, jaki cel ma taki "nius".

  120 "wydarzeń" w całym roku? W kontraście do 30 w roku ubiegłym? Dziwne te liczby.

  Na kubie żyje ponad 10mln ludzi (za wiki), z czego pewnie jakiś procent to administracja, w tym policja (pewnie też polityczna z racji ustroju).

  Mając to w świadomości, 120 incydentów na cały rok oznacza, że albo chrześcijanom żyje się tam tak dobrze, jak tylko w realnym socjalizmie się da, albo ktoś ma problemy z liczeniem.

  120 na rok incydentów dotyczących dowolnie błahej, czy poważnej sprawy, to domena jednej większej (tzw. masówki) szkoły podstawowej w Polsce.

  Czy może chodziło o tytuł? Żeby napisać "znowu gnębią Chrześcijan"?
  Czy też może o nagłośnienie istnienia kolejnej chrześcijańskiej organizacji, której jedynym celem jest, żeby jej szef był szefem?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.