Gwatemala: Kościół wzywa do dialogu

Do stłumienia wszystkich ognisk konfliktów w Gwatemali na drodze dialogu wezwał abp Oscar Vian Morales SDB, metropolita stolicy tego kraju.

Arcybiskup dostrzegł pozytywne zmiany w pierwszym roku rządów prezydenta Otto Péreza Moliny. Zaznaczył jednak, że wciąż wiele pozostaje do zrobienia, zwłaszcza w powodujących szczególne napięcia kwestiach społecznych.

Hierarcha wezwał także do skoncentrowania wysiłków na fundamentalnych dziedzinach życia, takich jak opieka zdrowotna, edukacja, zapewnienie mieszkania, rynek pracy czy bezpieczeństwo publiczne. Zauważył, że choć dostrzegalne są pewne pozytywne zmiany, to jednak wciąż nie odpowiadają one skali potrzeb.

Arcybiskup stolicy Gwatemali nawiązał także do rocznicy zakończenia krwawej wojny między siłami rządowymi a ugrupowaniami rewolucyjnymi i podpisania porozumień pokojowych. Stwierdził, że przyszedł czas na zbadanie, w jakim stopniu te porozumienia zostały wypełnione. Jeśli byłaby taka konieczność, należałoby je zaktualizować. „Przypomnijmy, że trzeba iść drogą realizacji wszystkich podpisanych porozumień pokojowych” – podkreślił abp Vian Morales.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.