Los milionów prześladowanych chrześcijan przypomniał podczas nabożeństwa dziękczynnego na zakończenie roku kard. Angelo Bagnasco.
Przewodniczący episkopatu Włoch przytoczył dane austriackiego obserwatorium, według których prześladowanie ze względu na wiarę cierpi 100 mln wyznawców Chrystusa na świecie. „A dotyczy to nie tylko terenów pozaeuropejskich” – zaznaczył włoski purpurat, dodając, że zjawisko to się nasila. Wśród jego przyczyn wskazał sekularyzm, który destabilizuje podstawy ludzkiej wspólnoty i naturalne punkty odniesienia.
„Sekularyzm usiłuje prawnie podkopać instytucje małżeństwa i rodziny – stwierdził kard. Bagnasco. – A wspólnota katolicka jest jedyną znaczącą przeszkodą na drodze sekularyzacji, zmierzającej do zbudowania społeczeństwa bez Boga, bez odniesienia do transcendencji, za to z etyką podporządkowaną relatywizmowi okoliczności i korzyści”. Przewodniczący włoskiego episkopatu zwrócił uwagę, że bez obiektywnych i powszechnych punktów odniesienia człowiek jest zdany na łaskę silniejszych. „Kościół nie zamierza utwierdzać samego siebie, ale chce bronić człowieka w jego godności, zwłaszcza gdy ten jest słaby i ubogi” – stwierdził kard. Bagnasco.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.