Abp Skworc do osadzonych: Chrystus urodził się dla wszystkich

"On nikogo nie wyłączył"

„Narodzenie Chrystusa dokonuje się wszędzie i dla wszystkich. Każdy ma dostęp do tego wydarzenia. Chrystus nikogo nie wykluczył ani nie wyłączył” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do osadzonych w Areszcie Śledczym w Katowicach, dla których odprawił Mszę św. w święto św. Szczepana, 26 grudnia.

Wspominając swój pobyt w Betlejem i nawiedzenie tamtejszej bazyliki, arcybiskup wskazał, że jak trzeba się schylić, aby do niej wejść, tak samo trzeba się pochylić przed tajemnicą Bożego Narodzenia. „Chrystus staje się synem człowieczym, aby syn ludzki mógł się stać Synem Bożym” – powiedział. Pokreślił, że współcześnie miejscem narodzenia Bożego Syna jest liturgia, gdziekolwiek byłaby sprawowana. Wszędzie tam ma miejsce Betlejem.

„Narodzenie Chrystusa dokonuje się wszędzie i dla wszystkich. Dzisiaj na całym świecie, gdzie sprawowana jest Eucharystia, dokonuje się cud narodzenia Syna Bożego. Każdy ma dostęp do tego wydarzenia. Chrystus nikogo nie wykluczył ani nie wyłączył, natomiast wszystkich zaprasza”.

Nawiązując do postaci św. Szczepana abp Skworc zwrócił uwagę, że prawda o Bożym Narodzeniu spotyka się często ze sprzeciwem. Dodał, że zgodnie z zapowiedzią Jezusa, chrześcijanie wciąż bywają w nienawiści u innych ludzi. Przywołał postać Szawła, uczestnika nienawiści, która zamordowała św. Szczepana. Podkreślił jednak, że Chrystus „dogonił” Szawła swoją miłością. „Szaweł się nawrócił i został narzędziem ewangelizacji - Pawłem”. Wskazał, że ta historia się powtarza. „Prześladowcy Chrystusa stają się Jego gorliwymi głosicielami” – stwierdził, dodając, że dokonuje się to dzięki łasce.

„To miejsce, w którym jesteśmy, stało się dla wielu miejscem przemiany. Chcielibyśmy, aby proces przemiany dokonał się w każdym człowieku” – mówił metropolita katowicki, zwracając się do osadzonych. Zaznaczył, że Bóg daje łaskę, ale człowiek musi na nią odpowiedzieć. „Szczególnie w Roku Wiary powiedzmy 'tak' Jezusowi Chrystusowi, który narodził się dla nas i dla naszego zbawienia” – apelował abp Skworc. - „Przyjmijmy Go aktem wiary”.

Metropolita katowicki zauważył, że Jezus narodził się „w bezdomności”. Nikt nie może Go zawłaszczyć, mówiąc, że urodził się w jego domu. „Chrystus urodził się dla każdego z nas” – powiedział kaznodzieja, zapewniając uczestników Mszy św., że jeśli przyjmą Jezusa aktem wiary, rozpocznie się w nich proces przemiany.

Katowiccy biskupi sprawują świąteczną (podczas świąt Bożego Narodzenia i w Wielkanoc) Mszę św. w Areszcie Śledczym w Katowicach od wielu lat. Tę duszpasterską praktykę zainicjował obecny arcybiskup senior Damian Zimoń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg