Coraz więcej anglikanów i protestantów na nowo odkrywa znaczenie posługi Papieża, która gwarantuje autentyczną więź z chrześcijaństwem biblijnym oraz pozwala oprzeć się presji sekularyzacji i liberalizmu – powiedział abp Gerhard Müller w wywiadzie dla londyńskiego tygodnika "The Catholic Herald".
Jednym z głównych tematów rozmowy była kwestia ordynariatów dla byłych anglikanów. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że ich powstanie wynikało nie tylko z woli Papieża, ale z woli Pana Jezusa, który pragnie widzialnej jedności dla wszystkich ochrzczonych. W tym sensie konwersja anglikanów na katolicyzm przypomina nam o ostatecznym celu ruchu ekumenicznego.
Abp Müller zaapelował też do brytyjskich katolików, by nie traktowali byłych anglikanów jak synów marnotrawnych, lecz jako braci w wierze, którzy wnoszą do Kościoła cenne dziedzictwo kultu i duchowości anglikańskiej.
Szef watykańskiej dykasterii wspomniał też o procesie pojednania z lefebrystami. Wciąż jeszcze istnieje wiele nieporozumień odnośnie do Soboru Watykańskiego II. Bractwo św. Piusa X musi rozróżnić prawdziwe nauczanie Vaticanum II i konkretne nadużycia, które pojawiły się po Soborze, lecz nie mają żadnego oparcia w soborowych dokumentach – powiedział abp Müller.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.