Cyryl i Metody wygrali

Jednak krzyż i święci w aureoli będą ma słowackiej monecie euro

Już nie ma przeszkód, aby Słowacja mogła wyemitować monety o nominale 2 euro z wizerunkiem swoich narodowych świętych Cyryla i Metodego oraz krzyżem. "Zgodę na motyw religijny wydała Komisja Europejska, a więc moneta znajdzie się w obiegu na terenie całej Unii Europejskiej" - poinformował słowacki minister finansów po spotkaniu z ministrami innych krajów członkowskich w Brukseli. Wypowiedź ministra przytoczyła słowacka gazeta „Cas”.

Po przedstawieniu projektu monety 23 listopada Komisja Europejska poprosiła Słowacki Bank Narodowy o usunięcie insygniów chrześcijańskich tak, aby zachować neutralność religijną. Przypuszcza się, że domagały się tego Francja i Grecja.

Według informacji gazety słowackie ministerstwo finansów miało oświadczyć, że moneta euro z wizerunkiem Cyryla i Metodego byłaby dobrym uzupełnieniem dla motywów będących już w obiegu. Wyjaśniono, że słowacki motyw z dwoma postaciami czczonymi ekumenicznie – pochodzącymi z Grecji misjonarzami Słowian – podkreśla obecność Słowacji w Europie. Moneta z wizerunkiem dwóch narodowych świętych ma upamiętnić przybycie tych misjonarzy przed 1. 150 laty w 863 roku na tereny Księstwa Wielkomorawskiego.

Pod koniec IX wieku bracia Cyryl i Metody z polecenia cesarza wschodniorzymskiego Hadriana II, krzewili wiarę chrześcijańską na terenie Księstwa Wielkomorawskiego i Pannonii, a więc na terenach również obecnej Słowacji. Święci przetłumaczyli m.in. na języki słowiańskie części Biblii oraz teksty liturgiczne. Od 1980 r. święci Cyryl i Metody są patronami Europy, a także wszystkich narodów słowiańskich i Śląska Opolskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg