Swoją wędrówkę po Polsce, już po raz 22-i rozpoczęło wczoraj Betlejemskie Światło Pokoju. Skauci słowaccy przekazali je - w miejscowości Svit - przedstawicielom Związku Harcerstwa Polskiego.
Częstochowa, Kraków, Poznań - to pierwsze miasta do których dotarł płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Harcerzom z Częstochowy Światło zostało przekazane podczas Mszy św., na Jasnej Górze, której w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył wczoraj wieczorem abp Wacław Depo.
Jak wyjaśniła komendantka Hufca Częstochowa, tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju, nawiązuje do Księgi Rodzaju i mobilizuje do bycia dobrym.
Także wczoraj Betlejemskim Światłem podzielili się harcerze z mieszkańcami Krakowa. Mszę św. koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz. W wygłoszonej homilii metropolita krakowski wyjaśnił symbolikę światła. Podkreślił także nadzieję, jaką pokłada w harcerzach, nawołując ich do bycia żywymi świadkami bożej dobroci i miłości.
O szczególnym przesłaniu słów odwołujących się do tegorocznego hasła opowiadają harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w 1986 roku w Austrii. Do Polski światełko przywiezione zostało po raz pierwszy w 1991 roku. Od tego czasu zawsze na tydzień przez świętami Bożego Narodzenia światełko przekazywane jest polskim harcerzom. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.