Sprzeciw wobec ewentualnego dofinansowania z budżetów Krakowa i województwa małopolskiego procedury in vitro wyrazili w przesłanym KAI oświadczeniu pracownicy akademiccy krakowskich uczelni.
W swoim apelu podkreślają, że nie do przyjęcia jest propagowanie metody in vitro, która "nie tylko nie leczy niepłodności, ale może prowadzić do narodzin dzieci znacznie częściej obarczonych wadami genetycznymi", nie oszczędza też zdrowia matek, zwiększając u nich ryzyko rozwoju nowotworów. Naukowcy apelują więc, by wobec dramatycznej sytuacji służby zdrowia nie przeznaczać publicznych środków na metody nieetyczne i mało skuteczne.
Publikujemy pełną treść apelu:
Kraków, grudzień 2012 r.
Apel pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni do Władz Samorządowych Małopolski: tak - naprotechnologii, nie - procedurze „in vitro”
W związku z doniesieniami mediów o dyskusji zarówno w Radzie Miasta Krakowa jak i Małopolskim Sejmiku Wojewódzkim o ewentualnym dofinansowywaniu z budżetów Krakowa i województwa małopolskiego procedury „in vitro”, pragniemy przedstawić nasze stanowisko w tej tak ważnej społecznej sprawie.
Nauka jednoznacznie wykazała, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia. Dlatego niedopuszczalne są metody, w wyniku których ginie większość poczętych istot ludzkich. Nie do przyjęcia jest więc propagowanie metody „in vitro”, która nie tylko nie leczy niepłodności, ale może prowadzić do narodzin dzieci znacznie częściej obarczonych wadami genetycznymi. Nie oszczędza również zdrowia matek, zwiększając u nich ryzyko rozwoju nowotworów.
Wobec dramatycznej sytuacji w polskiej służbie zdrowia apelujemy, aby nie przeznaczać społecznych funduszy na nieetyczną, mało skuteczną a w dodatku obarczoną licznymi powikłaniami metodę.
Apelujemy, aby wspierać jedynie te metody, które w etyczny sposób leczą niepłodność. Dlatego apelujemy o powszechną promocję naprotechnologii, która nie narusza podstaw bioetyki, jest metodą skuteczniejszą, znacznie mniej kosztowną, a przede wszystkim bezpieczniejszą dla zdrowia matki i dziecka.
Jako naukowcy, powołani do merytorycznej oceny rzeczywistości, zdecydowanie popieramy metody przyczyniające się realnie do tak bardzo oczekiwanego przyrostu naszej populacji, nie naruszających zasad etyki i tradycji rodzinnych. Stąd nasze „nie” wobec „in vitro” oraz „tak” dla naprotechnologii.
Apel podpisało już ok. 180 pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni
oraz ponad 2000 innych osób.
Podpisy: www.pro-life.pl/apel
Serce papieża dobrze znosi terapię zastosowaną w związku z obustronnym zapaleniem płuc.
Środa jest szóstym dniem pobytu 88-letniego Franciszka w Poliklinice Gemelli.
Franciszek jest jednak w dobrym nastroju – stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież zmaga się z polimikrobiologiczną infekcją dróg oddechowych.