„Trzeba wesprzeć wysiłki tych grup w społeczeństwie, które opowiadają się za dialogiem między skonfliktowanymi stronami”.
Z takim apelem zwrócił się do mieszkańców Egiptu wikariusz apostolski Aleksandrii. Jest to kolejne wezwanie przedstawiciela Kościoła w tym kraju wobec tragicznego bilansu gwałtownych starć między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Mohameda Morsiego.
Bp Adel Zaky stwierdził, że nowa konstytucja, którą prezydent chce poddać pod referendum 15 grudnia, jeszcze bardziej podzieli naród, a jej wskazania nie będą sprzyjać zjednoczeniu społeczeństwa. „Negatywne reakcje przeciwników przygotowanego pospiesznie tekstu, które obserwujemy w tych dniach, są poważne i nie można ich ignorować”.
Hierarcha dodał również, że nie byłoby rzeczą dobrą, by liderzy wspólnot religijnych bezpośrednio zachęcali do bojkotu referendum. „Kościoły powinny rozjaśniać sumienia wiernych i popierać rozeznawanie na bazie sprawiedliwości i dobra wspólnego. Później jednak każdy, w zgodzie z własnym sumieniem, winien w pełnej wolności podjąć osobistą decyzję” – dodał bp Zaki.
Obecne zamieszki w Egipcie są najpoważniejsze od czasu wyborów Morsiego na prezydenta tego kraju, wspieranego przez Bractwo Muzułmańskie. Wzmogły się znacznie po tym, jak 22 listopada szef państwa wydał kontrowersyjny dekret przyznający mu dodatkowe, autokratyczne uprawnienia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.