„Błogosławiona, któraś uwierzyła” – pod tym hasłem „Wigilię Niepokalanej” obchodzić będą wieczorem wierni w Hiszpanii i wielu krajach Ameryki Łacińskiej.
Czuwanie modlitewne przeznaczone jest przede wszystkim dla rodzin i młodzieży. Jego tegoroczne hasło to słowa z Ewangelii św. Łukasza, które kończą papieski dokument na Rok Wiary Porta fidei.
Za wstawiennictwem Niepokalanej uczestnicy wigilii proszą o wiarę dla ludzkości, by w ten sposób zmienić świat i wyjść z panującego kryzysu – podkreślają organizatorzy. Spodziewane jest też pozdrowienie i specjalne błogosławieństwo Papieża, jakie każdego roku kieruje on do uczestników wigilii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
W Madrycie czuwanie modlitewne pod przewodnictwem kard. Antonio Maríi Rouco Vareli odbywa się w ramach „Misji Madryt”. Jego celem jest m. in. podkreślenie owoców duchowych Światowych Dni Młodzieży, które cechowały się gorliwością, miłością i świadectwem dwóch milionów uczestników.
Po raz pierwszy maryjne czuwanie w przeddzień święta Niepokalanej wprowadził w 1947 r. ks. Tomás Morales SJ, którego proces beatyfikacyjny jest w toku. Stopniowo zaczęto je organizować w poszczególnych diecezjach, a także w krajach Ameryki Łacińskiej. Czuwanie modlitewne ma szczególny charakter, ponieważ od 1760 r. Niepokalana jest patronką Hiszpanii.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.