Abp Depo o „jełopizacji” i tabloizacji” życia społecznego

Wobec szkodliwej mediokracji i wszelkiego zamętu powinna nas charakteryzować integracja, która stworzyłaby przeciwwagę dla koncernów medialnych w Polsce - powiedział abp Wacław Depo podczas Forum Dziennikarzy Katolickich w Hebdowie pod Krakowem.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu do Hebdowa przyjechał na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – organizatora spotkania, którezgromadziło ludzi mediów i Kościoła, a także działaczy społecznych. Forum odbyło się w dniach 30 listopada 2 grudnia 2012 r. w gotycko-barokowym pronorbertańskim klasztorze z 1160 roku, gdzie mieści się Centrum Wiara i Kultura. KSD mogło zorganizować to niezwykłe spotkanie dzięki gościnie i uprzejmości Gospodarzy miejsca - Ojców Pijarów.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń a także próba wzajemnego ubogacenia w tym co dotyczy katolickich wartości wpisanych w nasze serca i historię naszej Ojczyzny. Pragnieniem organizatorów było by z inspiracji płynącej z wymiany refleksji oraz z dyskusji wypracować ogólnopolską strukturę współpracy medialnej na rzecz Kościoła i naszego Narodu. Po Mszy Świętej, abp Wacław Depo od wspomnienia Ducha Świętego rozpoczął wykład pt. "Misja mediów katolickich w Polsce".

Metropolita częstochowski podkreślił, iż należy przeciwstawić się laickiej mediokracji koncernów w sytuacji, gdy obserwować można rosnący wpływ mediów zdominowanych przez środowiska lewicowo-liberalne. Zdaniem abp. Depo, taka diagnoza stawia przed mediami katolickimi zadania specjalne, którym najważniejszym jest ich opiniotwórczość.

Zobowiązany rozeznawać rzeczywistość problematyki mediów do końca swojej posługi, z pozycji „wrzuconego” w tę rzeczywistość, będąc na początku drogi Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, rozpoczął opis sytuacji mediów w Polsce od przytoczenia wypowiedzi red. Ewy Czaczkowskiej (w rozmowie Błażejem Torańskim), bp. Adama Lepy (wykład:„Media katolickie misja specjalna”), publikacji ks. prof. A. Lewka („Kościół a mediokracja”) oraz KAI („Kościół stereotypy uprzedzenia manipulacje).

Obraz, jaki się zarysował ukazał źródła trudności pisania o Kościele, wśród których są takie jak: ateizm wspierany przez media, doświadczenie odmowy informacji oraz walki światopoglądowej, zdominowanie środowisk dziennikarskich przez światopogląd liberalny (70 proc. to media lewicowo liberalne – po ‘89 roku powstał niesprawiedliwy oligarchiczny podział mediów i w związku z tym zmieniają się rządy, koalicje, ale nie ośrodki opiniotwórcze, przez co dokonuje się ostrzejsza niż na Zachodzie „jełopizacja” i tabloizacja” życia społecznego), narastający rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością a przekazem medialnym, praktyka negatywnych wypowiedzi o Kościele lub spychania w niebyt ważnych wydarzeń takich jak np. pierwsza pielgrzymka do Rzymu w Roku Wiary (pielgrzymka Radia Maryja), Międzynarodowy Kongres Rodzin w Mediolanie, Światowy Dzień Młodych, Święto Bożego Ciała (1 s. w 21 minucie programu). Czym jest teraz milcząca sytuacja zablokowania dla szerszej linii przez media sprawy funduszu kościelnego ? - metodą ukrycia, zatruwania kłamstwem. Kościół katolicki stał się tarczą strzelniczą fałszywych idei. Obserwuje się rosnący wpływ polityki partii, mediów, businessu, laickiej mediokracji wobec Kościoła.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu wskazał, że w tej sytuacji środkiem zaradczym jest otwieranie oczu i sprowadzanie na ziemię metodą: widzę, oceniam, działam.

Metropolita częstochowski podkreślił, że istotą mediów katolickich jest ewangelizacja, a więc konieczność głoszenia Ewangelii całemu stworzeniu, by człowiek - jak mówił Jan Paweł II na audiencji generalnej w 1979 roku – odnalazł samego siebie. Media to „współczesna ambona”, na której Kościół musi być obecny z głoszeniem prawdy i miłości. Obecność w świecie środków społecznego przekazu jest wezwaniem Ducha Świętego i Ewangelia nie może być zepchnięta do sfery prywatnej, co wymaga odważnego wejścia na forum. Ponadto, nie wystarcza posługiwać się mediami, trzeba ewangelizować same media.

Troska Kościoła o kształt i rolę mediów znajduje najdobitniejszy wyraz w 27 orędziach na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu, w pracach Synodu Biskupów stąd ten temat wielokrotnie był podejmowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, ostatnio: Środki przekazu a nowa ewangelizacja.

Zadaniami podstawowymi misji jest pogłębianie wiary – osiągnięcie wiary dojrzałej, umysłem, sercem osobistej więzi z Chrystusem tak, by doszło do tego osobistego spotkania z Chrystusem oraz poszerzenie wiedzy religijnej, obalanie mitów i fałszowania (sprawa Piusa XII).

Stąd funkcja ewangelizacyjna mediów katolickich jest pierwszorzędna. Powinna ją charakteryzować opiniotwórczość jako sens istnienia. (Stała troska redakcji i przyjaciół, by stały się powszechnie cytowane.)

Zadaniami specjalnymi mediów katolickich jest skuteczne i szybkie reagowanie na negatywne wpływy świata mediów, podejmowanie ważnych tematów nie poruszanych w mediach publicznych, reagowanie na manipulatorski sposób przekazywania czyli nie poprzez siłę argumentów, ale przez ośmieszenie, napastliwość. Należy zwracać uwagę na pułapki propagandy tj. „polityka dla polityków”, „historia dla historyków”, które wytłumiają aktywność. Należy uwrażliwić na nową formę cenzury tzw. polityczną poprawność, konformizm wobec salonu, uczyć krytycznego stosunku do sondaży opinii publicznej, ukazywać rolę czarnego PR jako technikę propagandy, polegającą na ukazywaniu wyłącznie i permanentnie w złym świetle. Należy zabierać głos wobec antyświadectwa np. wtedy kiedy politycy katoliccy chełpią się, że myślą inaczej niż biskupi.

Stąd rodzi się postulat integracji mediów katolickich jako przeciwwagi dla koncernów medialnych w Polsce. Należy dążyć by przeciwstawić się mediokracji koncernów. Wobec szkodliwej mediokracji, wszelkiego zamętu, charakteryzować nas powinna integracja i tu rodzą się pytania organizacyjno strukturalne: czy odrębne, potężne medium? Przykładem takiej inicjatywy było wydanie w 2009 roku wspólnie przez 7 tygodników publikacji Kościół „Bioetyka katolicka” w nakładzie pół miliona, która stanowiła wkład w debatę bioetyczną w Polsce. Zawarta tam została wypowiedź abp. Michalika, w której wskazuje on na perspektywę katolickiej etyki opartej na prawie naturalnym. W tym roku 6 redakcji dokonało wspólnej publikacji w nakładzie 450 tys.

Służba prawdzie jest zadaniem mediów katolickich, służących ewangelizacji, za którą abp Wacław Depo podziękował dziennikarzom zgromadzonym na spotkaniu w Hebdowie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.