Apostazja - po co ten spektakl?

„Serce Jezusa źródło życia”, taki tytuł nosi list abp. Wacława Depo skierowany do wiernych archidiecezji częstochowskiej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku przypada ona 15 czerwca. Tradycyjnie obchodzony jest wtedy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

List abp. Depo zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 10 czerwca. Przypomina w nim wiernym, że „uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, nabożeństwa czerwcowe i inne formy czci Boskiego Serca są wyrazem wiary w Jezusa Chrystusa Jedynego Odkupiciela człowieka” a szczególną relację do Zbawiciela zapoczątkowuje sakrament chrztu świętego.

Abp Depo dużo miejsca poświęca zagadnieniu wiary, która – jak podkreśla - „jest osobowym aktem, który otwiera nas na dar życia i zbawienia wiecznego.”- Wiara zatem musi być praktykowana przez miłość i owocuje życiem- pisze abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomina wiernym o odważnym głoszeniu Chrystusa. - Nie możemy bojaźliwie milczeć, kiedy na naszych oczach i pośród nas wiara chrześcijańska jest niszczona na forum życia społecznego, politycznego, narodowego i europejskiego, a może przede wszystkim w sercach samych chrześcijan.- apeluje abp Depo.

„Europa nie pyta już dziś o Boga, o moralność, o sens życia rodziny. Te wszystkie pytania są zepchnięte na margines. Kryzys naszego świata polega na tym, że przestał szukać prawdy i przestał się pytać o źródła – skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy i jaka jest nasza przyszłość. Natomiast dla nas Ewangelia nie jest tylko jedną z wielu prawd, nie jest jedynie programem na życie, ale jest Jezusem Chrystusem. To On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Kto Go nie odnajdzie, zagubi się”- podkreśla metropolita częstochowski.

Hierarcha przypomina też, że „Kościół zawsze jest stróżem Prawdy Objawionej, którą przekazuje w sposób zobowiązujący”. - Należy zatem odrzucić wszelkie próby skomponowania przez współczesnego człowieka własnej religii jako tylko jakieś duchowej przygody z sobą samym. Dla chrześcijan religia jest zjednoczeniem i więzią z Bogiem, i to w Kościele, i poprzez Kościół – nasz Dom, Mistyczne Ciało Chrystusa.- przypomina abp Depo.

Metropolita częstochowski ocenia krytyczne współczesne media, które – jak się wyraził - „przyzwyczajają nas do pojmowania wiary chrześcijańskiej nie jako daru od Boga, ale jako selektywnego hipermarketu, który musi obniżyć cenę, żeby zdobyć ludzi”.

Abp Depo odniósł się również krytycznie do tzw. „tygodnia apostazji”. - Tam, gdzie jednak nie ma miejsca dla Boga, tam jest śmierć. Tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa, tam nie ma życia. Jest zatem jakimś absurdem wymyślanie w naszym kraju „tygodnia apostazji” i wywieszania takich czy innych deklaracji, że jest się poza Kościołem. Może ci, którzy tak czynią, nigdy żywym Kościołem nie byli, więc po co robić spektakl? – pytał hierarcha.

Zachęcał wiernych by uwierzyli, że „droga za Jezusem i z pomocą Jego łaski nigdy nie będzie przegraną”. „Jezus uzdolni nasz wybór na służbę miłości w realizacji powołań czy to w życiu rodzinnym, czy samotnym oraz na wielu drogach życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego”- zapewniał abp Depo.

Metropolita częstochowski poprosił też diecezjan o „modlitwę za kapłanów, o ich uświęcenie, a także o liczne święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama