Benedykt XVI mianował polskiego oblata, o. Radosława Zmitrowicza biskupem pomocniczym kamieniecko-podolskim na Ukrainie i przydzielił mu stolicę tytularną Gissaria.
Dotychczas był on przełożonym Delegacji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.) w tym kraju. Będzie on drugim obok bp. Jana Niemca biskupem pomocniczym w diecezji kamieniecko-podolskiej.
O. Radosław Zmitrowicz, O.M.I. urodził się 2 września 1962 r. w Gdańsku. W 1981 rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Zakonne śluby wieczyste złożył 21 maja 1987 r., a święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1989 r. Przez kilka lat pełnił posługę duszpasterską w Poznaniu. Następnie był wychowawcą w Niższym Seminarium Duchownym Oblatów w Markowicach.
W latach 1997-2000 przebywał w Turkmenistanie, gdzie wysłano go, by pełnił misję duszpasterską. O roku 2000 przebywa na Ukrainie, gdzie pełnił posługę duszpasterską w różnych parafiach. Od roku 2006 jest przełożonym Delegacji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.) w tym kraju. 15 maja br. został potwierdzony na tym urzędzie na trzecią kolejną kadencję. Na terenie diecezji kamieniecko-podolskiej mieszka niemal 3 mln. osób. Katolicy obrządku łacińskiego stanowią tam 8,5 proc. ludności (250 tys.).
W miniony piątek Ojciec Święty mianował innego oblata, również 50-letniego o. Jacka Pyla biskupem pomocniczym odesko-symferopolskim.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.