Po raz pierwszy od 33 lat Gwardia Szwajcarska, formacja chroniąca bezpieczeństwa papieży, wydała płytę CD z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia.
Krążek zatytułowany „Boże Narodzenie z Gwardią Szwajcarską” ukaże się w sprzedaży 22 listopada. Znajduje się na niej 18 znanych melodii z całego świata w wykonaniu kwintetu gwardyjskich trębaczy oraz harfistki Danieli Lorenz. Do płyty dołączona jest niewielka, licząca 64 strony książeczka, zawierająca teksty pieśni oraz fotografie z gwardyjskich koszar.
Płyta została nagrana w studio Radia Watykańskiego. Ostatnia płyta z muzyką w wykonaniu członków Gwardii Szwajcarskiej ukazała się w 1979 roku.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 roku, kiedy to papież Juliusz II (1503-1513) sprowadził do swojej ochrony pierwszych gwardzistów z Lucerny i Zurychu. Obecnie formacja liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII.
Zadaniem gwardzistów jest zapewnienie bezpieczeństwa Ojca Świętego oraz ochrona jego rezydencji i wejść do Państwa Watykańskiego. Ubrani tradycyjnie w stroje w żółte, błękitne i czerwone pasy, są ulubionym obiektem robienia zdjęć przez turystów.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.