Benedykt XVI powiedział w piątek delegacji Interpolu, że Kościół i Stolica Apostolska zachęcają do walki z terroryzmem i przestępczością, gdyż są one "zniewagą dla całej ludzkości". Zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania prawa w tej walce.
Podczas spotkania z uczestnikami zakończonych w Rzymie obrad Zgromadzenia Ogólnego Interpolu papież mówił o potrzebie zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń w czasach, w których - jak dodał - "w wymiarze globalnym obserwujemy poszerzanie się źródeł przemocy, wywoływanej przez ponadnarodowe zjawiska, hamujące postęp ludzkości".
Papież zauważył: "W naszych czasach rodzina ludzka cierpi z powodu licznych przypadków naruszania sprawiedliwości i prawa, które nierzadko zamieniają się w epizody przemocy i czyny kryminalne".
Dlatego jego zdaniem konieczna jest obrona jednostek i społeczeństw przy pomocy odpowiednich narzędzi.
Następnie Benedykt XVI wyraził uznanie dla działalności Interpolu, któremu - jak wskazał - przyświeca cel, jakim jest dążenie do dobra wspólnego.
"Wiem, że niektórzy z was pełnią swe obowiązki niekiedy w sytuacji skrajnego zagrożenia i narażają swoje życie, by chronić życie innych i umożliwić budowę spokojnej koegzystencji" - stwierdził.
Papież zauważył, że po zakończeniu zimnej wojny narodziły się wielkie nadzieje, zwłaszcza tam, gdzie "zinstytucjonalizowana przemoc polityczna została zatrzymana przez ruchy pacyfistyczne".
"Choć niektóre formy przemocy zdają się zmniejszać, szczególnie liczba zbrojnych konfliktów, rozwijają się inne, takie jak przemoc kryminalna, odpowiedzialna każdego roku za większość przypadków gwałtownej śmierci na świecie" - przypomniał. Zjawisko to papież uznał za poważny czynnik destabilizacji w społeczeństwie, który czasem - jak dodał - "wystawia na ciężką próbę sam prymat państwa".
"Kościół i Stolica Apostolska wspierają tych, którzy angażują się w walkę z plagą przemocy i przestępczości w naszej obecnej sytuacji, która coraz bardziej przypomina globalną wioskę. Za najcięższe formy działalności kryminalnej uznać należy terroryzm i przestępczość zorganizowaną" - powiedział Benedykt XVI.
Mówiąc o terroryzmie, który "sieje nienawiść, śmierć, pragnienie zemsty" podkreślił, że zjawisko to ze "strategii wywrotowej typowej dla niektórych organizacji ekstremistycznych" przekształciło się w "mroczną sieć politycznych powiązań, wykorzystującą coraz bardziej nowoczesne środki techniczne, olbrzymie środki finansowe i realizującą projekty na wielką skalę".
"Przemoc w swych różnych formach terrorystycznych i kryminalnych jest nie do przyjęcia, gdyż głęboko rani godność ludzką i stanowi zniewagę dla całej ludzkości. Konieczne jest tłumienie przestępczości w ramach reguł moralnych i prawnych, tak by walka z nią prowadzona była zawsze przy poszanowaniu praw człowieka i zasad państwa prawa" - oświadczył papież. Położył nacisk na to, że przestępca pozostaje zawsze "osobą", ma "niezbywalne prawa" i nie może być wykluczany ze społeczeństwa, ale należy go do niego "przywrócić".
W swym przemówieniu Benedykt XVI podziękował Interpolowi za współpracę z żandarmerią watykańską podczas jego zagranicznych podróży.
W czterodniowych obradach Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w Rzymie na temat międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością udział wzięło ponad stu ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości państw członkowskich. Polskę reprezentowali szef MSW Jacek Cichocki i zastępca komendanta głównego policji generał Andrzej Rokita.
Na forum obrad minister Cichocki dzielił się polskimi doświadczeniami z organizacji piłkarskich mistrzostw Europy i zapewnienia bezpieczeństwa w ich trakcie.
Tematem obrad były przemoc terrorystyczna i mafijna, a także ta wśród młodzieży, handel ludźmi, piractwo morskie i w internecie oraz kwestie związane z konfiskowaniem zdobytego nielegalnie majątku. Dyskutowano również o zasadach wykorzystania sił policyjnych.
Ta największa międzynarodowa organizacja policyjna wybrała po raz pierwszy kobietę na swego szefa. Na czele Interpolu stanęła komisarz francuskiej policji Mireille Ballestrazzi, która zasłynęła walką z przestępczością zorganizowaną w Bordeaux i na Korsyce.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.