W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości ok. 20 metrów, a jeśli ma na sobie elementy odblaskowe - z ponad 150 metrów. Dlatego policjanci i księża wspólnie przypominają: odblaski ratują życie.
W ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" materiały odbijające światło są rozdawane w parafiach rzymskokatolickich na Mazowszu. Jak tłumaczy Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, policjanci wpadli na pomysł akcji, bo ze statystyk wynika, że właśnie to województwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla piechurów. W 2011 r. na polskich drogach zginęło ponad 1400 pieszych, z tego 276 na Mazowszu. Problem jak zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.
"Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż gdyby te odblaski miał" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
"Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo, jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego" - dodał.
W ramach inicjatywy "Chroń życie, załóż odblask!" zostanie rozdanych 200 tys. odbijających światło naklejek i opasek, które ufundował PKN Orlen. Jak poinformowano w komunikacie rozesłanym przez Konferencję Episkopatu Polski, akcja, rozpoczęta w poniedziałek, obejmuje około tysiąca parafii rzymskokatolickich w wiejskich i miejsko-wiejskich gminach Mazowsza. Odblaski są rozdawane po nabożeństwach.
Jak powiedział Konkolewski w przeciwieństwie do większości tego typu akcji, które zazwyczaj są skierowane do dzieci i młodzieży, tym razem policjanci i księża chcą dotrzeć przede wszystkim do osób starszych. Proboszczowie mają też podczas ogłoszeń parafialnych przypominać o znaczeniu elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa na drodze.
Policjanci przypominają też, iż Prawo o ruchu drogowym mówi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.