Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął premiera Chorwacji, Zorana Milanovića.
Szef chorwackiego rządu spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim. Wizyta ta wpisuje się w obchody 20-lecia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Chorwacją, czego wyrazem jest także popołudniowa uroczysta sesja zorganizowana w Watykanie.
Komentatorzy wskazują jednak również na pewne ochłodzenie relacji Kościół-państwo w tym rządzonym ostatnio przez postkomunistów kraju. Chodzi m.in. o zalegalizowanie tzw. wspomaganego zapłodnienia, a także o nieporozumienia w kwestiach finansowych, w tym głośną swego czasu sprawę klasztoru Dajla na półwyspie Istria. Ten pobenedyktyński obiekt skonfiskowany przez jugosłowiańskich komunistów został zwrócony Kościołowi przez chorwackie władze, jednak decyzję tę cofnięto, gdy nieruchomość stała się przedmiotem sporu własnościowego miejscowej diecezji z włoskimi benedyktynami.
Sprawa ta znalazła echo w watykańskim komunikacie wydanym po wizycie premiera Milanovića. Jak stwierdzono, „obie strony uzgodniły rozwiązanie tej kwestii tak szybko, jak to tylko możliwe w duchu tradycyjnej przyjaźni między Stolicą Apostolską i Republiką Chorwacji”. Wyrażono ponadto poparcie dla „słusznych aspiracji Chorwacji, gdy chodzi o pełną integrację europejską”. Poinformowano też, że przedmiotem rozmów był kryzys gospodarczy oraz sytuacja w regionie, zwłaszcza los Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.