O wierze, która ucieleśniła się doskonale w życiorysach świętych przypomną pomysłodawcy tegorocznego „Korowodu Świętych”, który 27 października przejdzie ulicami Bielska-Białej. Cykliczne wydarzenie przed uroczystością Wszystkich Świętych organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Tegoroczne hasło wydarzenia – „Mistrzowie wiary” – jest odpowiedzią na wezwanie papieża Benedykta XV do pogłębienia świadomości wiary wśród chrześcijan. Jak zaznacza ks. Piotr Bączek, asystent kościelny KSM, wiara nie tylko kształtowała życie świętych, ale także oni sami kształtowali wiarę swoich czasów. „Po prostu byli mistrzami wiary. Ufając wierze, przyjmując ją w całej rozciągłości, wpisując ją we własny życiorys, codziennie podejmowane decyzje, oni dawali jej piękne świadectwo. Dlatego można o nich powiedzieć, że są nauczycielami, najlepszymi i najskuteczniejszymi głosicielami wiary” – dodaje kapłan.
Zdaniem duchownego inspiracja postawą świętych i błogosławionych Kościoła to także recepta na widoczny dziś kryzys autorytetów. „Trzeba przypomnieć, że są ludzie, w których warto się wpatrywać, których życiorysy mogą inspirować i może są nawet takim lekkim wyrzutem sumienia - że jesteśmy zbyt ospali, zbyt leniwi w tej drodze ku wierze, w tym zaufaniu, dawaniu świadectwa naszej wiary” – zauważa kapłan.
Ks. Bączek wskazuje, że „Korowód” jest także okazją do dania publicznego świadectwa wiary. „Teatralizacja tej procesji jest właśnie po to, by pokazać zewnętrznemu światu, niekoniecznie pamiętającemu o świętości, że to jest nasza droga, że my się tym cieszymy” – wyjaśnia i podkreśla, że sobotnie wydarzenie nie będzie zwykłym wspominaniem życiorysów świętych, ale spotkaniem, „żywą relacją Kościoła pielgrzymującego z Kościołem triumfującym”.
„Moim zdaniem, ci nauczyciele, mistrzowie wiary za tych swoich uczniów będą się szczególnie modlić w czasie tego nabożeństwa. Będą polecać naszą niełatwą codzienność i to zadanie świadectwa w codziennym życiu” – zapowiada kapłan w rozmowie z KAI.
Specyfiką „Korowodu Świętych” jest jego zewnętrzna oprawa. „Od lat prosimy uczestników nabożeństwa, aby osoby niosące relikwie przebrane były za postaci tych właśnie świętych. Ów zewnętrzny wymiar w żadnym wypadku nie jest najistotniejszy, choć w dzisiejszym świecie zdominowanym przez kulturę obrazkową ma także swoje znaczenie” – podkreśla Kamil Duc, prezes KSM.
Nabożeństwo ku czci świętych rozpocznie się w bielskim kościele pw. Trójcy Świętej prezentacją relikwii i modlitwą różańcową. Potem uczestnicy spotkania, niektórzy z nich przebrani w stroje konkretnych świętych i błogosławionych, przejdą do katedry św. Mikołaja, gdzie zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia.
Pierwszy „Korowód Świętych” odbył się w Bielsku-Białej w 2007 r. przed 16 relikwiami. W ubiegłym roku było ich już kilka razy więcej.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.