Co 3 minuty ginie chrześcijanin

Wolność religijna na świecie wciąż jest łamana. W ostatnim roku sytuacja pod tym względem jeszcze bardziej się pogorszyła.

Tylko jedna czwarta krajów w pełni respektuje prawa człowieka na tym polu. Najczęściej ofiarą prześladowań padają chrześcijanie. Statystycznie co trzy minuty ktoś oddaje życie za Chrystusa – wynika z dorocznego raportu papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Na czele czarnej listy ponownie znalazły się Arabia Saudyjska, Pakistan i Iran. Ogólnie rzecz biorąc w świecie muzułmańskim najczęściej łamana jest wolność religijna. W niektórych krajach świata sytuacja uległa w ostatnim roku zdecydowanemu pogorszeniu. Tak było m.in. w Tunezji, Libii, Egipcie, Syrii i Chinach. W tym ostatnim kraju odnotowano wzmożone zabiegi władz celem podporządkowania państwu wszystkich religii, a w szczególności Kościoła katolickiego. Raport wskazuje też na coraz silniejszy wpływ islamskich radykałów w krajach afrykańskich, takich jak Kenia, Mali, Nigeria czy Czad.

„Koncentrujemy się na tym, że chrześcijanie są religią najbardziej prześladowaną, o czym mówią liczby: 170 tys. chrześcijan rocznie oddaje swoje życie za wiarę, czyli co ok. 3 min. na świecie zabijany jest jeden człowiek tylko za to, że jest wyznawcą Chrystusa – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. – Przesłanie to jest skierowane do wszystkich ludzi wierzących, aby poprzez modlitwę, działania, wspieranie różnych Kościołów, gdzie te prześladowania mają miejsce na świecie, starali się, aby ta liczba była jak najmniejsza. Oczywiście wiemy, że ta sytuacja jest dynamiczna. Teraz mamy kraje tzw. „arabskiej wiosny”, gdzie z wielkim niepokojem przyglądamy się temu, w jakim kierunku te przemiany będą szły. Myślę, że dla nas jako ludzi wierzących w polskim Kościele jest to też taki piękny akcent, że druga niedziela listopada jest poświęcona solidarności z Kościołem prześladowanym i poprzez modlitwę oraz ofiarę staramy się go wspierać. W tym roku będzie to Egipt. Będziemy wspierać tych chrześcijan, również dzisiaj borykających się z wielkimi problemami w tym kraju, który przeżywa przemiany” – wskazał ks. Cisło.

Raport fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje też na pozytywne zjawisko, jakim jest coraz większa świadomość problemu. Przejawia się to we wzmożonym zainteresowaniu mediów wolnością religijną, jak i w inicjatywach parlamentarnych w krajach takich jak Włochy, Niemcy czy Belgia. Pozytywnie oceniono też działalność Parlamentu Europejskiego w tym względzie.

Zaniepokojenie narastaniem w różnych krajach nienawiści wobec chrześcijan i ich coraz większej dyskryminacji wyraziło także kierownictwo Rady Konferencji Biskupów Europy CCEE. List w tej sprawie wystosowano do przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity Hilariona. Przypomniano w nim, że szczególnie w Rosji w ostatnich miesiącach na sile przybrały antychrześcijańskie i antykościelne manifestacje.

Podkreślono, że kierownictwo CCEE zdecydowanie odrzuca coraz powszechniejszą tendencję do uznawania podżegania lub instrumentalizacji religii dla celów prowokacyjnych za wyraz swobody przekazu artystycznego i wolności słowa. Wskazano, że to, co ma na celu zaburzanie pokoju religijnego i podburzanie do nienawiści wobec obecności religii w życiu publicznym, nie może być uznawane za wyraz wolności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama