„W sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego budzą nasz niepokój wszystkie ataki na rodzinę i próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku” piszą polscy biskupi w swoim liście. Będzie on odczytywany w kościołach 7 października, czyli przed Dniem Papieskim.
Biskupi zwracają uwagę, że refleksja nad rodziną jest najważniejszą sprawą w kontekście przemian ekonomiczno-ideowych we współczesnym świecie. Dobro małżeństwa i rodziny wymaga nieustannej troski ze strony samych małżonków, Kościoła i państwa. Tymczasem „na nowo pojawiają się próby podważania prawdy o rodzinie i wprowadzenia «związków partnerskich» w miejsce małżeństwa rozumianego jako jedność mężczyzny i kobiety”.
Zbliżający się Dzień Papieski jest okazją do przypomnienia chrześcijańskiej prawdy o rodzinie, którą głosił z taką mocą Jan Paweł II. Już na początku pontyfikatu Ojciec Święty rozpoczął cykl katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. To w nich Papież ukazywał, że małżeństwo ukazuje głęboki sens stworzenia człowieka jako mężczyzny i kobiety. Stają się oni najbliższymi współpracownikami Boga, dając życie swemu potomstwu. Rodzina – o czym pisał Jan Paweł II w adhortacji „Familiaris consortio” – jest znakiem nadziei dla współczesnego świata, z niej wywodzą się przyszłe pokolenia, dzięki niej możliwy jest przekaz wiary.
„W sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego budzą nasz niepokój wszystkie ataki na rodzinę i próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku” – piszą biskupi. Niepokoi ich również coraz większe przyzwolenie społeczne na rozwody czy luźne związki. To te niewłaściwe zjawiska powodują kryzys rodziny i poważne problemy demograficzne czy dalej – kryzys emerytalny. „Potrzebne jest szanujące i wspierające rodzinę, szczególnie wielodzietną, ustawodawstwo oraz pomoc samorządów lokalnych” – apelują biskupi.
Ojciec Święty Jan Paweł II zaznaczał, że rodzina jest „wspólnotą najpełniejszą z punktu widzenia więzi międzyludzkiej”. W oparciu o sakrament małżeństwa możliwe jest wzajemne trwanie w miłości, przebaczenie i pojednanie. Podstawą miłości małżeńskiej jest otwarcie na życie, mądre i odpowiedzialne rodzicielstwo.
Biskupi przypominają słowa Jana Pawła II, mówiące, że „miarą cywilizacji — miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury — jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe” (Kalisz, 1997).
Tegoroczny Dzień Papieski, który będzie obchodzony 14 października, to okazja, by słuchać słów Ojca Świętego, modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego – zaznaczają biskupi. Tradycyjnie w tym dniu będą zbierane pieniądze na stypendia dla młodzieży, głównie z rodzin wielodzietnych, które przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.