Trwa proces papieskiego kamerdynera

W domu byłego kamerdynera Benedykta XVI znaleziono około tysiąca zastrzeżonych dokumentów, dużo więcej niż zostało opublikowanych w mediach – oświadczyli przed sądem przedstawiciele żandarmerii watykańskiej, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie Paolo Gabriele. Zeznawali oni dzisiaj jako ostatni świadkowie w jego procesie.

Skradzione dokumenty znajdowały się wśród bogatej dokumentacji, którą oskarżony zgromadził w swoim domu. Zawierała ona kilkaset tysięcy stron materiałów dotyczących życia Kościoła, polityki, innych religii, a także masonerii. Wśród dokumentów watykańskich znajdowały się rękopisy Papieża, szyfrowana korespondencja z nuncjaturami, listy kardynałów i polityków, a także materiały dotyczące osobistego życia Papieża i jego krewnych. Były to zarówno oryginały, jak i kopie. Znaleziono też materiały, które wprowadzały w tajniki sztuki szpiegowskiej: jak zacierać po sobie ślady, nagrywać potajemnie filmy czy zabezpieczyć gromadzone w formie elektronicznej materiały.

Przypomnijmy, że proces jest jawny. Uczestniczą w nim między innymi przedstawiciele dziennikarzy. Jak oświadczył watykański rzecznik ks. Federico Lombardi SJ, proces przebiega sprawnie i już niebawem można się spodziewać wyroku.

„Po zakończeniu zeznań czterech świadków przewodniczący składu sędziowskiego oświadczył, że kolejna rozprawa odbędzie się w sobotę 6 października rano. Głos zabiorą oskarżyciel i obrona, z możliwością repliki. Ostatnie słowo należy do oskarżonego, po czym sędziowie udadzą się na naradę w sprawie wyroku. Można zatem przypuszczać, że już w sobotę zapadnie wyrok” – powiedział watykański rzecznik.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.