Polska do reewangelizacji

Podsumowanie spotkania z Cyrylem I, przygotowania do Dnia Papieskiego i Rok Wiary były głównymi tematami zakończonego w Warszawie 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Natomiast abp Józef Michalik zaznaczył w rozmowie z KAI, że jak dotychczas Episkopat nie ma zastrzeżeń do działalności tej Telewizji, niemniej "życie niesie nowe okoliczności, potrzebny więc będzie ściślejszy związek i dialog z Konferencją Episkopatu". Dodał, że niezbędny jest dialog z założycielami stacji, którzy "sprawdzają się w dziele ewangelizacji oraz ze zgromadzeniem redemptorystów, co jest niezbędne dla jedności Kościoła w Polsce".

Na pytanie czy zostanie wypracowana z TV TRWAM analogiczna umowa jaka dotyczy Radia Maryja, przewodniczący Episkopatu odpowiedział, że istnieje w tym zakresie kilka możliwości. Może to być np. udział przedstawicieli Episkopatu w radzie programowej telewizji bądź inne rozwiązania, które teraz powinny zostać wypracowane.

Abp Michalik poinformował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w odpowiedzi na pismo jakie przesłała prezydium Episkopatu, otrzyma teraz list, w którym uzyska zapewnienie, że "Episkopat widzi wartość pozytywną TRWAM oraz, że podtrzymuje poparcie dla miejsca tej stacji na multipleksie, co zostało już wyrażone zarówno przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu i jak przez jej zebranie plenarne. Ponadto, że odpowiedzialność finansową za działalność telewizji ponoszą zarówno założyciele stacji jak i zgromadzenie redemptorystów".

Religia w szkole

Biskupi upomną się o przywrócenie religii do ramowego planu nauczania. W komunikacie końcowym z 359. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi upomnieli się o nowelizację rozporządzenia MEN, zgodnie z którym od 1 września lekcje religii zostały przesunięte z ramowego planu nauczania do planu szkolnego.

21 września Komisja Wychowania wystosowała pismo do MEN przypominające o obawach Episkopatu Polski w tej sprawie. Niebawem jeszcze raz kwestię rozporządzenia mają przedyskutować na wspólnych rozmowach prawnicy MEN i KEP.
- Strona kościelna będzie po raz kolejny upominała się o to, by zapis o przywróceniu nauki religii do ramowego planu nauczania, tak aby nie było to przenoszenie odpowiedzialności na samorządy, ale na państwo – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Lekcje religii bądź etyki znajdowały się przez lata w ramowym planie nauczania, natomiast w wydanym 7 lutego br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (obowiązuje od 1 września) w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych lekcje te zostały przeniesione do planu szkolnego. Zrodziło to obawy samorządów, że będą musiały finansować je z własnych funduszy.
Strona kościelna oczekuje przywrócenia wyraźnego zapisu sytuującego religię/etykę w ramowym planie nauczania. Takie stanowisko przyjęła w maju br. Komisja Episkopatu ds. Wychowania podkreślając, że powinno być zupełnie jasne, że katecheza pozostaje elementem ramowego programu nauczania w szkole.

Zagrożenie pseudoreligiami

Biskupi przyjęli list pasterski nt. zagrożeń ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu. - Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór – powiedział KAI bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Dokument ma być odpowiedzią na sygnały katolików z całego kraju, którzy w listach do biskupów wyrażali zaniepokojenie nasilaniem się działalności sekt, ruchów pseudoreligijnych oraz takich zjawisk jak wróżbiarstwo, magia, satanizm czy okultyzm.

List wyjaśnia, na czym polega poprawność wiary, opisuje też panoramę zagrożeń duchowych związanych ze zjawiskami ezoterycznymi i działalnością grup pseudoreligijnych, oraz wskazuje, jak się przed nimi chronić.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch poinformował, że dokument będzie nawiązywał do kwestii czystości wiary. - Różnego typu grupy, choć są krzykliwe, głośne i zauważane, to nie reprezentują nauczania Kościoła katolickiego w Polsce – zwrócił uwagę.

W opracowaniu listu Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi korzysta z pomocy ekspertów zajmujących się monitorowaniem zjawisk ezoterycznych i działalności sekt. Jeszcze tej jesieni dokument trafi do diecezji jako materiał duszpasterski do wykorzystania przez księży, rady duszpasterskie, podczas katechez w szkołach czy w kazaniach.

Nowy rok duszpasterski

Biskupi omawiali też nowy rok duszpasterski, jaki w naszym kraju rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Być solą ziemi” oraz Dzień Papieski – „Jan Paweł II – papież rodziny”, którego obchody zaplanowano na 14 października. Odbędzie się wówczas zbiórka na rzecz zdolnej, ubogiej młodzieży – stypendystów wyznacza Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Zadecydowano, że w tym roku po raz ostatni – a zarazem po raz 30. - Tydzień Miłosierdzia odbywać się będzie jesienią – 7-14 października. Od przyszłego roku obchodzony będzie w Polsce od pierwszej niedzieli po Wielkanocy.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg