„Sobór Watykański II stanowi dla Kościoła istotny punkt odniesienia. Nie oddzielał on starego i nowego, «przed» i «po», lecz był wyrazem ciągłości doktryny kościelnej i Dobrej Nowiny Chrystusa”. W ten sposób kard. Peter Erdő podsumowywał podczas wczorajszych nieszporów dyskusję przedstawicieli europejskich episkopatów nad przesłaniem Vaticanum II 50 lat od rozpoczęcia tego wydarzenia.
Stanowiła ona jeden z głównych tematów spotkania Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE, które zakończyło się w Sankt Gallen w Szwajcarii. Jednym z uczestników spotkania był bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna na Białorusi.
„Poruszane są kwestie obecne w całym świecie. Szczególnie mówi się o kryzysie ekonomicznym, co jest związane także z kryzysem duchowym. Nie może być skutecznego rozwiązania kryzysu ekonomicznego, jeśli nie będzie pogłębienia naszej wiary i będzie trwał dalej nierozwiązany kryzys duchowy” – powiedział bp Kaszkiewicz.
W słowie kończącym spotkanie przewodniczących episkopatów Europy kard. Erdő przypomniał, że wnioski z dyskusji znajdą już niebawem echo podczas zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Prosił też wiernych o modlitwę w intencji tego wydarzenia.
Z kolei gospodarz spotkania, ordynariusz Sankt Gallen bp Markus Büchel przypomniał w homilii podczas tzw. Mszy narodów gorzkie słowa zmarłego niedawno kard. Martiniego. Były arcybiskup Mediolanu mówił o zmęczeniu wiarą sytego Kościoła w Europie i Ameryce a także pytał, czy dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa nie staje się dlań ciężarem. Szwajcarski hierarcha zaznaczył w tym kontekście potrzebę zaufania Duchowi Świętemu, gdy Kościół podejmuje trud nowej ewangelizacji.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.