Sobór nie dzielił na stare i nowe

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 30.09.2012 22:03

„Sobór Watykański II stanowi dla Kościoła istotny punkt odniesienia. Nie oddzielał on starego i nowego, «przed» i «po», lecz był wyrazem ciągłości doktryny kościelnej i Dobrej Nowiny Chrystusa”. W ten sposób kard. Peter Erdő podsumowywał podczas wczorajszych nieszporów dyskusję przedstawicieli europejskich episkopatów nad przesłaniem Vaticanum II 50 lat od rozpoczęcia tego wydarzenia.

Sobór nie dzielił na stare i nowe Villy (PD) Kard. Peter Erdő

Stanowiła ona jeden z głównych tematów spotkania Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE, które zakończyło się w Sankt Gallen w Szwajcarii. Jednym z uczestników spotkania był bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna na Białorusi.

„Poruszane są kwestie obecne w całym świecie. Szczególnie mówi się o kryzysie ekonomicznym, co jest związane także z kryzysem duchowym. Nie może być skutecznego rozwiązania kryzysu ekonomicznego, jeśli nie będzie pogłębienia naszej wiary i będzie trwał dalej nierozwiązany kryzys duchowy” – powiedział bp Kaszkiewicz.

W słowie kończącym spotkanie przewodniczących episkopatów Europy kard. Erdő przypomniał, że wnioski z dyskusji znajdą już niebawem echo podczas zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Prosił też wiernych o modlitwę w intencji tego wydarzenia.

Z kolei gospodarz spotkania, ordynariusz Sankt Gallen bp Markus Büchel przypomniał w homilii podczas tzw. Mszy narodów gorzkie słowa zmarłego niedawno kard. Martiniego. Były arcybiskup Mediolanu mówił o zmęczeniu wiarą sytego Kościoła w Europie i Ameryce a także pytał, czy dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa nie staje się dlań ciężarem. Szwajcarski hierarcha zaznaczył w tym kontekście potrzebę zaufania Duchowi Świętemu, gdy Kościół podejmuje trud nowej ewangelizacji.