Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji – to temat ogłoszonego dziś w Watykanie przyszłorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Jak wskazuje watykański komunikat, temat ten zwraca uwagę na znaczenie świata cyfrowego, który ma być już nie tylko środkiem ewangelizacji, ale jej przestrzenią. Życie ludzkie wyraża się dziś bowiem również w tym środowisku. W sposób szczególny natomiast należy zdać sobie sprawę z rozwoju i wielkiej popularności portali społecznościowych, które umożliwiają bardziej dialogiczny styl komunikacji. To właśnie tam, w sieci internetowej są dziś stawiane pytania o sens życia i wiarę. Tam też trzeba ukazać Ewangelię jako odpowiedź na te pytania – czytamy w watykańskim komunikacie.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września. Doroczne przesłanie na ten dzień Papież podpisuje zazwyczaj 24 stycznia, czyli we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Jak przypomina watykański komunikat, dzień ten został ustanowiony przez Sobór Watykański II dekretem Inter mirifica.
Także dzisiejsze liturgiczne święto archaniołów Michała, Gabriela i Rafała ma związek ze środkami przekazu. Drugi z biblijnych Bożych posłańców jest bowiem patronem mediów elektronicznych, w tym Radia Watykańskiego. Zgodnie z tradycją wspólnota redakcyjna, techniczna i administracyjna papieskiej rozgłośni modliła się i świętowała. Przyznano też papieskie odznaczenia trojgu zasłużonym pracownikom.
Specjalnej Mszy w radiowej kaplicy-studiu przewodniczył abp Angelo Becciu, substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, czyli watykański odpowiednik wicepremiera. W homilii zwrócił on uwagę na współczesny zalew informacji, w znacznej części negatywnych, które zmuszają odbiorców, ale także samych dziennikarzy, do dokonywania uważnego ich rozeznania. Nie wolno przy tym zapominać o podstawowej funkcji papieskiej rozgłośni, jaką jest przekazywanie Dobrej Nowiny, i o tworzeniu w ekipie redakcyjnej atmosfery bliskości i zaufania.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.