Stolica Apostolska przystąpiła do oenzetowskiej konwencji chroniącej dyplomatów. Stosowny dokument podpisał 26 września w Nowym Jorku watykański sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti.
„Konwencja o zapobieganiu przestępstwom i karaniu sprawców przestępstw przeciwko osobom korzystającym z ochrony międzynarodowej, w tym przeciwko dyplomatom” to dokument pochodzący z lat 70. ub. wieku. Polska przystąpiła doń w 1983 r.
Jak wyjaśnił watykański Sekretariat Stanu, przystąpienie do Konwencji jest wyrazem woli zaangażowania Stolicy Apostolskiej w przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości oraz w promowanie wartości braterstwa, sprawiedliwości i pokoju przez zapewnienie praworządności w relacjach międzyludzkich i międzynarodowych.
„Przystąpienie do Konwencji potwierdza uwagę, jaką Stolica Apostolska przywiązuje do międzynarodowych narzędzi współpracy sądowniczej w dziedzinie przestępczości – czytamy w watykańskim komunikacie. – Stanowią one, w tym rzeczona Konwencja, skuteczne zabezpieczenie wobec działalności kryminalnej zagrażającej pokojowi i godności człowieka. Ta decyzja nie tylko jest przejawem pragnienia Stolicy Apostolskiej, by współpracować na rzecz należytej ochrony personelu dyplomatycznego, w tym na pierwszym miejscu własnego oraz akredytowanego przy niej, ale także stanowi pomoc dla wspólnoty międzynarodowej w strzeżeniu się przed terroryzmem”. Komunikat przypomina także o działaniach na rzecz dostosowania watykańskich przepisów prawnych do standardów międzynarodowych, w które wpisuje się również przystąpienie do konwencji o ochronie dyplomatów.
Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał chce wziąć w nim udział...
Zostanie wystawiona w bazylice Św. Piotra, gdzie wierni będą mogli oddawać hołd Franciszkowi.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.