Sushi dla duszy

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi „posmakował Japonii”, a sam zostawił jej intelektualną strawę dla ducha.

Cyryl nazwał kuchnię japońską bardzo ważną częścią kultury i ambasadorem kraju w świecie. - Jestem po raz ósmy w Japonii, a pierwszy szok doznany pod wpływem japońskiego jedzenia towarzyszył mi w dalekim1969 roku, ale był to zarazem tak pozytywny szok, że do dziś przedkładam dania kuchni japońskiej nad wiele innych kuchni świata - powiedział ostatniego dnia wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wcześniej duchowny zaprezentował w Tokio japońskie wydania dwóch swoich książek: „Wolność i odpowiedzialność” oraz „I wieczna walka” – opowiadającą o pierwszym rosyjskim mistrzu judo Wasiliju Oszczepkowie. W książce o wolności i odpowiedzialności podkreśla, że jedno musi wiązać się z drugim. Patriarcha jest przekonany, że pojęcia takie jak „wolność”, czy „prawa człowieka” pozostają wspaniałymi wartościami tylko wtedy, gdy człowiek wykorzystuje je w moralnie odpowiedzialnym sposób.

Zwierzchnik rosyjskich prawosławnych powiedział, że dyskusja na temat wolności, praw człowieka i odpowiedzialności jest dziś aktualna nie tylko w Rosji. Obejmuje też Japonię i cały współczesny świat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg