O absolutnym priorytecie ewangelizacji przypomniał papież nowym biskupom z krajów misyjnych. Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji uczestników kursu formacyjnego dla niedawno mianowanych hierarchów, zorganizowanego przez Kongregację dla Ewangelizacji Narodów.
Dykasteria ta nadzoruje ponad tysiąc diecezji oraz innych struktur administracji kościelnej na terenach misyjnych.
Nawiązując do zmniejszania się od pewnego czasu liczby misjonarzy zastępowanych jednak przez kler rodzimy, Benedykt XVI zauważył, że zjawisko to tworzy nową formę współpracy misyjnej. Niektóre młode Kościoły zaczęły bowiem wysyłać swych kapłanów do Kościołów siostrzanych, pozbawionych duchowieństwa, czy to na terenie tego samego kraju, czy też do państw leżących na tym samym kontynencie. „Komunia ta zawsze powinna ożywiać działanie ewangelizacyjne” – zauważył papież, dodając, iż młode Kościoły są znakiem nadziei dla przyszłości Kościoła powszechnego.
Ojciec Święty zachęcił nowych biskupów do gorliwej pracy duszpasterskiej, polecając im zwrócenie uwagi na misję ad gentes, inkulturację wiary, formację kandydatów do kapłaństwa, troskę o kler diecezjalny, zakonników i zakonnice oraz laikat. Dodał, że inkulturacja wiary jest procesem długim i trudnym, który nie może w jakikolwiek sposób zagrażać specyfice i pełnemu przekazowi wiary chrześcijańskiej. „Misja wymaga pasterzy upodabniających się do Chrystusa świętością życia, roztropnością, dalekowzrocznością, gotowych hojnie poświęcić się Ewangelii, którym leży na sercu troska o wszystkie Kościoły” - powiedział Benedykt XVI.
Papież zaapelował do nowych biskupów, by czuwali nad powierzonymi im kapłanami i spoglądali na świat współczesny oczyma wiary, aby dogłębnie go zrozumieć. Wezwał ich też do budowania jedności z ludźmi naszych czasów. W obliczu różnorodnych wyzwań i trudności zachęcił ich do ufności Ewangelii, która może pobudzić ludzi do budowania nowego braterstwa, pojednania i jedności. „Wiara jest najcenniejszym darem, jaki otrzymaliśmy. Nie możemy jej chować tylko dla siebie. Wszyscy mają prawo do poznania wartości tego daru i przyjęcia go” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał słowa Pawła VI, że „ludzie, choćbyśmy nie głosili im Ewangelii, będą mogli zbawić się na innych drogach, dzięki miłosierdziu Bożemu, ale czy my sami możemy się zbawić, jeśli zaniechamy jej głoszenia z powodu gnuśności, lęku, 'wstydzenia się Ewangelii'”. „Pytanie to rozbrzmiewa w naszym sercu jako wezwanie do odczuwania absolutnego priorytetu zadania ewangelizacji” – stwierdził Benedykt XVI.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.