Abp Skworc: Ministrant to ten, który służy

Do dwóch sanktuariów maryjnych, w Turzy Śląskiej i w Piekarach Śląskich, pielgrzymują pod hasłem „Kościół naszym domem” ministranci archidiecezji katowickiej w ostatnich dniach sierpnia br.

Podczas tegorocznych spotkań w sposób szczególny poznają postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który był opiekunem ministrantów w parafii w Rydułtowach i właśnie z grupą ministrancką pojechał na pierwszą oazę.

„Ministrant, to ten, który służy Bogu, Kościołowi, wszystkim ludziom. Będę się modlił, abyście tą służbą się odznaczali także w domu rodzinnym, wobec taty, mamy rodzeństwa” – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 30 sierpnia br. do ministrantów zgromadzonych w Turzy Śl. Przypomniał, że również słowo „minister” ma podobne znaczenie. Zwrócił uwagę, że to Jezus Chrystus jest pierwszym mieszkańcem domu Kościoła. Porównał też Kościół do łodzi, która mimo huraganów nie tonie dzięki Jezusowi. „Byśmy zaś nie ustali w tej wędrówce, karmi nas Chlebem Życia – swoim Ciałem” – przypomniał abp Skworc.

Dużo uwagi metropolita katowicki poświęcił zadaniom, jakie mają do wypełnienia w Kościele duchowni – diakoni, księża i biskupi. „W Kościele – naszym wspólnym domu – wy również macie ważne i wymagające wielkiej odpowiedzialności zadania. Zbliżacie się każdego dnia do ołtarza, pomagacie kapłanom w sprawowaniu świętych obrzędów. Starsi spośród Was czytają w liturgii Słowo Boże lub – jako animatorzy – stanowią żywy przykład i konkretną pomoc dla swych młodszych braci w ministranckiej posłudze” – mówił abp Skworc, dziękując za służbę zarówno ministrantom, jak ich opiekunom. „Jesteście moją radością, modlę się za was. Cieszę się, że mam następców, bo sam byłem ministrantem” – dodał.

Abp Skworc mówił także wiele o odpowiadaniu na głos powołania kapłańskiego. „Miejcie odwagę wsłuchiwać się w głos waszego serca, bo w jego ciszy Bóg przemawia, obdarzając człowieka powołaniem. A jeśli usłyszycie ‘Pójdź za Mną’, to za głosem powołującego Chrystusa trzeba iść” – podkreślił. Apelował do ministrantów o postawę czuwania, o to, aby w szkole Jezusa coraz lepiej Go poznawali i naśladowali oraz aby czytali Pismo święte.

W czasie tegorocznych ministranckich spotkań w archidiecezji katowickiej na koniec wakacji ich uczestnicy otrzymali kolejny numer ich własnego pisma zatytułowanego „Buks Śląski” (po śląsku „buks” to sympatyczny urwis). Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszą stronę internetową prowadzoną przez ministrantów archidiecezji. Pierwsze miejsce zajęli ministranci z parafii św. Józefa w Rudzie Śl.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama