W Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo! – mówił dziś na Jasnej Górze abp Wacław Depo, apelując w kazaniu o żywą wiarę.
Słuchało go 50 tys. uczestników uroczystej Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski, odprawianej z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestnicy celebry modlili się m.in. o przyjazd do Polski papieża Benedykta XVI oraz o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, autora Jasnogórskich Ślubów Narodu, tradycyjnie odnawianych 26 sierpnia. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, abp Depo stwierdził, że „Kana to dom i szkoła modlitwy, która czyni cuda”. Zwrócił uwagę, że duchowość maryjna nie kończy się na „zapatrzeniu w Maryję”, ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią jej syna, dlatego - jak dodał – jest to szkoła ewangelicznego radykalizmu.
- Nasz kult do Matki Jezusa nie jest wcale najłatwiejszą drogą życia i drogą do królestwa niebieskiego. Maryja podobnie jak Jezus stawia trudne wymagania – mówił. Podkreślał, że „w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo”. Nie można przyjąć jedno, a drugie odrzucić, bo już jest za stare i nie pasuje do lansowanego kompromisu – zaznaczył.
Metropolita częstochowski zachęcał do dobrowolnego wyboru Chrystusa i przylgnięcia do Niego na wzór Maryi. Tutaj zawsze byliśmy wolni! – przywoływał słowa bł. Jana Pawła II. Podkreślił, że nadal zadaniem wierzących jest rozpoznawanie prawdy o Chrystusie i opowiadanie się po jego stronie w codziennym życiu.
Zdaniem metropolity częstochowskiego, „Maryja jest żywą pamięcią Kościoła na ziemiach polskich”. – Pamięć maryjna – jak mówił - to nie tylko zapis historycznej przeszłości lecz także obok umysłu i woli trzecia siła duchowa człowieka. Podkreślił też, że „Maryja łączy Wschód z Zachodem”. - Bogu niech będą dzięki za ten akt z 17 sierpnia i Przesłanie do Narodów Polski i Rosji – powiedział na Jasnej Górze abp Depo.
Po modlitwie powszechnej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odnowił akt zawierzenia Matce Bożej.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.