„Maryja jest dla nas bardziej Matką niż Królową” - te słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus przypomniał abp Wacław Depo na początku Mszy św. w intencji obrony ludzkiego życia na szczycie Jasnej Góry.
Metropolita częstochowski przewodniczył 22 sierpnia Mszy św. z racji peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” od Władywostoku do Fatimy w intencji obrony życia. „W sercu Matki chcemy znaleźć swoje miejsce” - mówił abp Depo. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. kapłani częstochowskich parafii. W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro life. – Niech Maryja prowadzi nas do Syna, źródła życia i świętości - mówił o. Mieczysław Polak podprzeor Jasnej Góry witając zgromadzonych.
W homilii abp Depo przypomniał, że „zbawienie przychodzi jedynie od Boga i jest darem Jego łaski, ale domaga się odpowiedzi ze strony człowieka”. Mówiąc o trwającej peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w intencji obrony życia abp Depo podkreślił, że „to wielkie Dzieła Boże, które przez Maryję Matkę dokonują się nadal w pojedynczych sercach czy wspólnotach, które zawierzyły Bogu”. „Maryja musi znajdować się na wszystkich drogach życia Kościoła” - kontynuował metropolita częstochowski przypominając słowa bł. Jana Pawła II.
Metropolita częstochowski podkreślił, że „życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest darem Boga”. - Nie jest ono własnością ani rzeczą, którą można dowolnie manipulować - mówił. Podkreślił również jak wielkie znaczenie ma przebaczenie od Chrystusa wobec rodzin i osób przeżywających dramat przerwania ludzkiego życia. – Przebaczenie jest dowodem na to, że miłość Boga jest potężniejsza od grzechu - mówił abp Depo. Przypomniał, że „Maryja jawi się jako znak nadziei i miłości”. - Z Maryją miej odwagę śmiało spojrzeć w oczy Boga. Bądźmy światłem dla tych wszystkich, którzy trwają w ciemności - zaapelował do wiernych abp Depo.
Po Mszy św. do Apelu Jasnogórskiego trwać będzie adoracja Matki Bożej w Kaplicy Jasnogórskiej. O godz. 21.00 modlitwę Apelu Jasnogórskiego poprowadzi o. Włodzimierz Ogorzałek, paulin, delegat Jasnej Góry ds. peregrynacji Ikony Częstochowskiej, który towarzyszy Obrazowi na terenie Polski. Przez całą noc w Kaplicy Matki Bożej będzie trwało czuwanie i adoracja. Wyjazd Ikony z Częstochowy zaplanowano na czwartek, na godz. 12.30. Z Jasnej Góry Obraz zostanie zawieziony do Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich.
Ikona Częstochowska podróżuje przez Polskę w specjalnie dla Niej zbudowanym ołtarzu na kołach, zwanym „Life Mobilem”.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej przygotowana została przez ruchy obrony życia. Obraz, będący kopią Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, został poświęcony i przyłożony do oryginału podczas uroczystości na Jasnej Górze 28 stycznia 2012 r. Zgodnie z zamierzeniem Międzynarodowego Komitetu, obraz został przeznaczony do peregrynacji w intencji ochrony cywilizacji życia „Od oceanu do Oceanu”. Wędrówka rozpoczęła się we Władywostoku, trasa prowadziła przez Azję i Europę - ze Wschodu na Zachód. Matka Boża w kopii Jasnogórskiego Obrazu odwiedzić ma 23 kraje i pokonać ponad 24 tys. km.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.