Na cześć Matki Bożej

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to największa uroczystość na Jasnej Górze. Tysiące pielgrzymów przybywają z tej okazji do sanktuarium, by 15 sierpnia uczestniczyć tam w głównych obchodach. W tym roku uroczystej Mszy z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nowy metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Uwieńczeniem obchodów będą salwy armatnie na cześć Matki Bożej.

Tegoroczne uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze będą nawiązywać do programu duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. W środę 15 sierpnia Mszy pontyfikalnej z udziałem polskich biskupów o godz. 11.00 na szczycie Jasnej Góry przewodniczyć będzie abp Depo, który wygłosi także okolicznościowe kazanie. Mszę poprzedzi modlitwa różańcowa pielgrzymów „za Kościół, który jest naszym domem”. Zaplanowano także modlitwę śpiewem oraz prezentację pieśni pielgrzymkowych.

Już po głównej celebrze, na godz. 14.00 zaplanowana jest Droga Krzyżowa, którą poprowadzi młodzież z duszpasterstwa na „Halach” a o godz. 16.00 rozpocznie się różaniec w Kaplicy Matki Bożej.

Wieczorne obchody uroczystości zainauguruje o godz. 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach Jasnogórskich. O godz. 19.00 sprawowana będzie na Szczycie Msza święta. Odpust zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Uwieńczeniem święta Matki Bożej będą salwy armatnie na cześć Wniebowziętej Pani.

W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama