Jutro obchody 71. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Jutro przypada 71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obchody ku czci męczennika odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz I w Oświęcimiu. „Pielęgnowanie pamięci o bohaterach drugiej wojny jest szczególnym zadaniem dla nas, wiernych Kościoła diecezjalnego, któremu patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe i na terenie którego znajduje się ‘Golgota XX wieku’ - były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau” – napisał w specjalnym zaproszeniu na te uroczystości biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
Wtorkowe uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Odprawione zostanie nabożeństwo „Transitus”, upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba. O godzinie 8.30 jedna z Centrum, druga z kościoła pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, wyruszą piesze pielgrzymki do byłego obozu Auschwitz. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za dar życia i świętości Ojca Maksymiliana pod przewodnictwem bp. Rakoczego
Hierarcha w specjalnym przesłaniu zachęca diecezjan do udziału w tych uroczystościach a także do osobistej oraz wspólnej – w rodzinach i w parafiach – modlitwy dziękczynnej za wzór i orędownictwo św. Maksymiliana
Bp Rakoczy przypomniał, że co roku, w sierpniu, diecezja bielsko-żywiecka wspomina świadectwo męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) oraz tysięcy bezimiennych ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Św. Maksymiliana Maria Kolbe (1894-1941) franciszkanin był wielkim czcicielem Matki Bożej, założył w pobliżu Warszawy klasztor, który nazwał Niepokalanowem. Już za jego życia liczył ok. 700 zakonników i był największą tego rodzaju katolicką wspólnotą. Tam też powołał do życia wydawnictwo, wydające w setkach tysięcy egzemplarzy pismo "Rycerz Niepokalanej" i inne publikacje. Założył też drugi Niepokalanów w Japonii. Był twórcą stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej, które skupia obecnie ok. 4 mln członków na całym świecie.
Po aresztowaniu św. Maksymilian został przewieziony do Oświęcimia 28 maja 1941 roku i osadzony w KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Tam według świadków, krzepił upadłych na duchu, spowiadał, dzielił się z innymi głodowymi porcjami zupy i chleba. W ostatnich dniach lipca, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku dobity zastrzykiem fenolu. 17 października 1971 r. Paweł VI beatyfikował o. Kolbego jako wyznawcę, a 10 października 1982 r. Jan Paweł II kanonizował go jako męczennika.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.