W sobotę, 28 lipca 2012 r., po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł w wieku 72 lat ks. Andrzej Duczkowski SChr – urzędujący Prokurator Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do niedawna był pracownikiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Przez wiele lat sprawował opiekę duszpasterską nad Polakami w Rzymie i we Włoszech.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 1 sierpnia, Mszą Świętą o godz. 10.00 w kościele polskim pw. św. Stanisława BM w Rzymie przy ul. Botteghe Oscure. Pogrzeb odbędzie się o godz. 12.00 na cmentarzu przy Prima Porta.
Janusz Andrzej Duczkowski urodził się 16 grudnia 1939 r. w Warszawie. W 1957 r. wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego. W latach 1958–1966 odbył studia filozoficzno-telogiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu. Studia te musiał przerwać w latach 1961-1963 na skutek wcielenia do jednostki kleryckiej i odbywania zasadniczej służby wojskowej. 4 czerwca 1966 r. w Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1966-1969 był katechetą w parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Szczecinie-Podjuchach. W tym czasie był również duchowym opiekunem kleryków-żołnierzy z pobliskiej jednostki wojskowej.
W latach 1969-1978 był duszpasterzem Polaków w Australii i równocześnie w latach 1974-1977 ekonomem wiceprowincji chrystusowców w tym kraju.
W 1978 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Rzymie, gdzie był między innymi duszpasterzem Polaków, współpracownikiem i sekretarzem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz administratorem Hospicjum św. Stanisława. Pod koniec 1981 r. zainicjował i prowadził pracę duszpasterską w specjalnych włoskich obozach dla uchodźców z Polski w Latinie i Capui.
W latach 1983-2011 był pracownikiem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Uczestnicząc w licznych kongresach oraz konferencjach naukowych popularyzował tematykę migracyjną. Niemal każdej niedzieli pokonywał prawie 500 kilometrów, aby dotrzeć z kapłańską posługą do trzech ośrodków polonijnych (Latina, Caserta, Mondragone).
17 września 2007 r. został wybrany prokuratorem generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W ostatnich latach życia, pomimo walki z chorobą nowotworową, w dalszym ciągu z oddaniem wypełniał urząd prokuratora generalnego Towarzystwa oraz systematycznie otaczał opieką duszpasterską Polaków we Włoszech.
Pod koniec 2011 r. podjął się organizowania i prowadzenia nowego domu prokuratury Towarzystwa Chrystusowego w Rzymie - „Casa Augusta”.
W dniu 72. urodzin, 16 grudnia 2011 r., w dowód uznania dla jego pracy na rzecz migrantów został przez Ojca Świętego Benedykta XVI odznaczony papieskim Krzyżem PRO ECCLESIA ET PONTIFICE.
Zmarł w sobotę, 28 lipca 2012 r. o godz. 3.40, po długiej walce z chorobą nowotworową, w domu Towarzystwa Chrystusowego „Casa Augusta” w Rzymie.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 1 sierpnia, Mszą Świętą o godz. 10.00 w kościele polskim pw. św. Stanisława BM w Rzymie przy Via delle Botteghe Oscure 15. Złożenie ciała na miejsce spoczynku będzie miało miejsce o godz. 12.00 na cmentarzu przy Prima Porta.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.