Zakończenie wizyty prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich

Z udziałem kard. Leonardo Sandriego obchodzono na Kaukazie 20-lecie dwóch wydarzeń: nawiązania przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych z Gruzją i utworzenia szpitala Redemptoris Mater w Armenii.

Podczas zakończonej 18 lipca tygodniowej wizyty w obu krajach prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich spotkał się z tamtejszymi katolikami i z władzami państwowymi. Miał też kontakty ekumeniczne.

W Gruzji, jako gość nuncjusza apostolskiego abp. Marka Solczyńskiego, kard. Sandri uczestniczył 12 lipca w obchodach 20 lat stosunków dyplomatycznych. Wziął też udział w spotkaniu z młodzieżą. Podczas wizyty w Armenii również spotkał się z młodymi katolikami, odwiedził Caritas i ośrodki prowadzone przez Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty. W Eczmiadzynie przyjął go 16 lipca patriarcha Ormian Karekin II. Wskazując na dobre relacje jego Kościoła z Rzymem, przypomniał wizytę Jana Pawła II w Armenii i swoje kontakty z Benedyktem XVI. Wśród uczestników ekumenicznego spotkania byli abp Solczyński, który jest nuncjuszem również w Armenii, i ormiańskokatolicki ordynariusz katolików Wschodniej Europy abp Raphael Minassian.

Ponadto 17 lipca prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich uczcił ofiary ludobójstwa Ormian. Spotkał się z prezydentem kraju i ministrem spraw zagranicznych. Politycy podkreślali znaczenie chrześcijańskich wartości i dziękowali za wkład charytatywny Kościoła. Purpurat zakończył wizytę 18 lipca Mszą w 20-lecie szpitala, który Jan Paweł II ofiarował mieszkańcom Armenii po tragicznym trzęsieniu ziemi 1988 r. Od 2003 r. pracują tam księża kamilianie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama