O odpowiedzialne stosowanie liberalizacji godzin otwarcia wielkich centrów handlowych zaapelował kard. Antonio María Rouco Varela.
W regionie madryckim weszło w życie prawo, które pozwala na prowadzenie działalności handlowej przez wszystkie dni roku, także w niedziele i święta. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii ma nadzieję, że nie naruszy to fundamentu rodziny.
Kard. Rouco Varela wziął udział w kursie letnim, który jak co roku zorganizował Uniwersytet Króla Juana Carlosa w Aranjuez. Mówiąc o „wyzwaniach, jakie stają przed katolikami w dzisiejszej Hiszpanii”, a szczególnie w „skomplikowanej sytuacji historycznej, w jakiej żyjemy” nawiązał do rodziny i odpoczynku. „Prawodawstwo powinno ułatwić i zapewnić ten wypoczynek. Mamy nadzieję, że ta wolność zostanie użyta w sposób odpowiedzialny” – podkreślił przewodniczący episkopatu. Odniósł się w ten sposób do liberalizacji otwarcia centrów handlowych w regionie autonomii madryckiej. Zdaniem małych właścicieli nowe prawo sprzyja wielkim ośrodkom handlowym, a ich samych pozbawia odpoczynku i grozi bankructwem.
Z kolei bp Antonio Reig Plà z diecezji Alcalá de Henares, która leży w regionie madryckim, uważa, że świąteczny odpoczynek jest formą uniknięcia współczesnego niewolnictwa. Przypomniał trzecie przykazanie i ostro skrytykował liberalizację godzin handlowych. Przyniesie ona „szkodliwe konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i ich rodzin, szczególnie, jeśli chodzi o wolność religijną i życie rodzinne” – przestrzegł bp Reig Plà. Choć zwolennicy liberalizacji mówią o możliwości utworzenia nawet 300 tys. nowych miejsc pracy i zmniejszeniu odczuwalności wzrostu podatków, to można się pytać, czy ma to być za wszelką cenę.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.