Pamiętaj abyś dzień święty święcił

O odpowiedzialne stosowanie liberalizacji godzin otwarcia wielkich centrów handlowych zaapelował kard. Antonio María Rouco Varela.

W regionie madryckim weszło w życie prawo, które pozwala na prowadzenie działalności handlowej przez wszystkie dni roku, także w niedziele i święta. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii ma nadzieję, że nie naruszy to fundamentu rodziny.

Kard. Rouco Varela wziął udział w kursie letnim, który jak co roku zorganizował Uniwersytet Króla Juana Carlosa w Aranjuez. Mówiąc o „wyzwaniach, jakie stają przed katolikami w dzisiejszej Hiszpanii”, a szczególnie w „skomplikowanej sytuacji historycznej, w jakiej żyjemy” nawiązał do rodziny i odpoczynku. „Prawodawstwo powinno ułatwić i zapewnić ten wypoczynek. Mamy nadzieję, że ta wolność zostanie użyta w sposób odpowiedzialny” – podkreślił przewodniczący episkopatu. Odniósł się w ten sposób do liberalizacji otwarcia centrów handlowych w regionie autonomii madryckiej. Zdaniem małych właścicieli nowe prawo sprzyja wielkim ośrodkom handlowym, a ich samych pozbawia odpoczynku i grozi bankructwem.

Z kolei bp Antonio Reig Plà z diecezji Alcalá de Henares, która leży w regionie madryckim, uważa, że świąteczny odpoczynek jest formą uniknięcia współczesnego niewolnictwa. Przypomniał trzecie przykazanie i ostro skrytykował liberalizację godzin handlowych. Przyniesie ona „szkodliwe konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i ich rodzin, szczególnie, jeśli chodzi o wolność religijną i życie rodzinne” – przestrzegł bp Reig Plà. Choć zwolennicy liberalizacji mówią o możliwości utworzenia nawet 300 tys. nowych miejsc pracy i zmniejszeniu odczuwalności wzrostu podatków, to można się pytać, czy ma to być za wszelką cenę.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama