Duch Święty użyźnia wszystkie kultury

Wyzwania i nadzieje Kościoła i społeczeństwa w świetle Dokumentu z Aparecidy to główny temat XII Spotkania Duszpasterstw Afroamerykańskich. Tym razem odbywa się ono od 13 do 20 lipca w Guayaquil w Ekwadorze i uczestniczy w nim 250 przedstawicieli wielu krajów Ameryki Łacińskiej, zarówno duchownych, jak i świeckich.

W imieniu Benedykta XVI specjalne przesłanie do obradujących wystosował kard. Tarciso Bertone. Podkreśla w nich, że „Ojciec Święty zachęca, by w swych refleksjach skoncentrowali się na wartościach kulturowych, historii i tradycjach Afroamerykanów, pozwalających Kościołowi wiedzieć coraz lepiej, jak głosić Jezusa Chrystusa jako autentyczną odpowiedź na najgłębsze pytania człowieka. Równocześnie trzeba pozwolić się prowadzić impulsom Ducha Świętego, który zstąpił, by użyźniać wszystkie kultury, «oczyszczając je i rozwijając w licznych zarodkach i nasionach zaszczepionych przez Słowo Wcielone, naprowadzając je w ten sposób na drogi Ewangelii»” – czytamy w dokumencie.

Pierwsze spotkanie duszpasterstw afroamerykańskich odbyło się w 1980 r. w Bogocie w Kolumbii pod hasłem „Religijność ludowa a czarna kultura”. Od tego czasu spotkania odbywają się regularnie co trzy lata.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama