Światowe spotkanie jezuitów

Generał jezuitów i blisko stu delegatów ze wszystkich prowincji zakonu przybyło do Kenii. Mszą w domu rekolekcyjnym Mwangaza w Nairobi rozpoczęła obrady 70. Kongregacja Prokuratorów Towarzystwa Jezusowego.

„To nie jest gerontokracja. To młoda grupa. Mamy przed sobą przyszłość” – stwierdził, patrząc na delegatów, o. Adolfo Nicholas. W homilii na Mszy inauguracyjnej przyznał, że Towarzystwo Jezusowe od 1968 r., przeżywa kryzys, który obecnie wydaje się kończyć. „Przyjechaliśmy do Nairobi, by się nawzajem zachęcać do lepszej służby i większej świętości” – zaznaczył generał zakonu. Tygodniowe obrady mają wskazać blaski i cienie apostolatu jezuitów, gdyż – jak stwierdził o. Nicholas – „zawsze szukamy, w czym możemy się poprawić”.

„Większość z nas przyjechała dużo wcześniej, by móc uczestniczyć w rekolekcjach ośmiodniowych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Robert Bujak SJ. Delegat Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej dodał, że w tym czasie generał zakonu spotykał się z każdym z prokuratorów, omawiając sytuacje w poszczególnych prowincjach. „Te spotkania były doświadczeniem duchowym zarówno dla delegatów, jak i dla samego generała, który otwarcie przyznał, że ciągle się wiele o Towarzystwie Jezusowym uczy” – powiedział ks. Bujak.

Jezuickie Kongregacje Prokuratorów zbierają się od 1565 r. Obecna, 70. z kolei, jest czwartym tego typu spotkaniem w historii jezuitów odbywającym się poza Rzymem, a pierwszym poza Europą. Do Nairobi przybyło 84 prokuratorów, wybranych przez jezuitów na całym świecie, oraz 13 uczestników, którzy wchodzą do tego grona z urzędu. Wśród prokuratorów jest 7 przedstawicieli z Afryki, 14 z Ameryki Łacińskiej, 25 z Azji, 29 z Europy i 9 z Ameryki Północnej.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama