Generał jezuitów i blisko stu delegatów ze wszystkich prowincji zakonu przybyło do Kenii. Mszą w domu rekolekcyjnym Mwangaza w Nairobi rozpoczęła obrady 70. Kongregacja Prokuratorów Towarzystwa Jezusowego.
„To nie jest gerontokracja. To młoda grupa. Mamy przed sobą przyszłość” – stwierdził, patrząc na delegatów, o. Adolfo Nicholas. W homilii na Mszy inauguracyjnej przyznał, że Towarzystwo Jezusowe od 1968 r., przeżywa kryzys, który obecnie wydaje się kończyć. „Przyjechaliśmy do Nairobi, by się nawzajem zachęcać do lepszej służby i większej świętości” – zaznaczył generał zakonu. Tygodniowe obrady mają wskazać blaski i cienie apostolatu jezuitów, gdyż – jak stwierdził o. Nicholas – „zawsze szukamy, w czym możemy się poprawić”.
„Większość z nas przyjechała dużo wcześniej, by móc uczestniczyć w rekolekcjach ośmiodniowych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Robert Bujak SJ. Delegat Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej dodał, że w tym czasie generał zakonu spotykał się z każdym z prokuratorów, omawiając sytuacje w poszczególnych prowincjach. „Te spotkania były doświadczeniem duchowym zarówno dla delegatów, jak i dla samego generała, który otwarcie przyznał, że ciągle się wiele o Towarzystwie Jezusowym uczy” – powiedział ks. Bujak.
Jezuickie Kongregacje Prokuratorów zbierają się od 1565 r. Obecna, 70. z kolei, jest czwartym tego typu spotkaniem w historii jezuitów odbywającym się poza Rzymem, a pierwszym poza Europą. Do Nairobi przybyło 84 prokuratorów, wybranych przez jezuitów na całym świecie, oraz 13 uczestników, którzy wchodzą do tego grona z urzędu. Wśród prokuratorów jest 7 przedstawicieli z Afryki, 14 z Ameryki Łacińskiej, 25 z Azji, 29 z Europy i 9 z Ameryki Północnej.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.