Problemy współczesnej Afryki wynikają ze słabego systemu oświaty – uważa kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W tych dniach przebywa on w swej ojczyźnie – Ghanie.
W jego przekonaniu Afryce brak pomysłu na przyszłość. Nie posiada ona bowiem intelektualnego zaplecza, które w sposób systematyczny wspierałoby kreatywność, produktywność i integralny rozwój tego regionu świata.
„Musimy w pełni wykorzystać możliwości, które otrzymaliśmy od Boga” – mówił w Ghanie kard. Turkson. W sposób szczególny wezwał do rozwoju oświaty katolickiej, która daje najlepsze rezultaty, ponieważ łączy intelektualną tradycję cywilizacji zachodniej z przesłaniem Chrystusa. „To właśnie w kościelnych szkołach najskuteczniej walczymy z biedą i niedorozwojem” – wskazał szef watykańskiej dykasterii.
Bp Janusz Stepnowski przewodniczył Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II.
Jest ona porównywalna z popularnością papieża Franciszka z pierwszego okresu jego pontyfikatu.
Nie w zgiełku, „ale w ciszy oczekiwania przenikniętego miłością”.
Sytuacja jest bardzo napięta, bardzo, bardzo - powiedział Ojciec Święty.