Na znaczenie uniżenia miłości jako drogi do poznania Boga wskazał Benedykt XVI podczas dzisiejszej (27 czerwca) audiencji ogólnej. Swą katechezę papież poświęcił „hymnowi chrystologicznemu” z Listu św. Pawła do Filipian. W auli Pawła VI obecnych było około 9 tys. tys. wiernych.
Ojciec Święty zauważył, że w modlitwie, w relacji z Bogiem, otwieramy nasz umysł, serce i wolę na działanie Ducha Świętego. Natomiast ludzka logika często poszukuje samorealizacji we władzy, panowaniu, w potężnych środkach.
TŁUMACZENIE:
„Człowiek ciągle chce zbudować o własnych siłach wieżę Babel, żeby osiągnąć wysokości Boga, aby być jak Bóg, Wcielenie i krzyż przypominają nam, że pełna realizacja polega na podporządkowaniu naszej ludzkiej woli Ojca, w ogołoceniu samych siebie ze swojego egoizmu, aby napełnić się miłością, Bożym miłosierdziem i stać się w ten sposób naprawdę zdolnymi do miłowania innych.”
Benedykt XVI zachęcił, aby pamiętać, iż „wznoszenie się ku Bogu ma miejsce właśnie w uniżeniu pokornej służby, w uniżeniu miłości, która stanowi istotę Boga i dlatego jest autentycznie oczyszczającą siłą, uzdalniającą człowieka do poznawania i oglądania Boga”.
TŁUMACZENIE:
„Przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem, czy klękanie do modlitwy wyrażają właśnie postawę adoracji wobec Boga, także poprzez postawę ciała. Dlatego ważne jest, aby wypełniać ten gest nie z nawyku i w pośpiechu, ale z głęboką świadomością. Kiedy klękamy przed Panem, wyznajemy naszą wiarę w Niego, uznajemy, że On jest jedynym Panem naszego życia”.
Na zakończenie papież zachęcił wiernych, by w swej naszej modlitwie kierowali swój wzrok na Krucyfiks, częściej zatrzymywali się na adoracji przed Eucharystią, aby „wejść w miłość Boga, który pokornie się uniżył, aby nas wnieść aż do Niego”.
Nawiedzenie grobów apostołów Piotra i Pawła niech będzie dla wszystkich okazją do umocnienia w wierze, nadziei i miłości - zachęcał Benedykt XVI pozdrawiając Polaków.
W dzisiejszej audiencji ogólnej uczestniczyli m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba, pomocniczy biskup archidiecezji częstochowskiej, jak również wierni z Gniezna, czy z Gorzowa Śląskiego, oraz pielgrzymi z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.