Obawy Palestyńczyków, że Stolica Apostolska, podpisując z Izraelem porozumienie prawno-finansowe, uzna zajęcie przez państwo izraelskie terytoriów palestyńskich, są bezpodstawne. Nie wymaga to one żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo sprawa jest oczywista.
Podkreślił to w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego abp Antonio Franco. Ten papieski dyplomata jest szczególnie kompetentny w kwestiach dotyczących Ziemi Świętej. Niebawem zakończy pełnioną od ponad sześciu latach misję nuncjusza w Izraelu, a zarazem delegata apostolskiego w Jerozolimie i Palestynie.
„Chciałbym podkreślić, że nie trzeba tu niczego wyjaśniać, ponieważ stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie Jerozolimy wschodniej jest bardzo jasne! – zauważył nuncjusz w Izraelu. – Zostało ono wyrażone w porozumieniu zasadniczym z Organizacją Wyzwolenia Palestyny w 2000 r. i będzie jeszcze przypomniane, jeśli doprowadzi się do zawarcia porozumienia, które obecnie dyskutujemy z Palestyńczykami. Nie ma to nic wspólnego z porozumieniem, które wypracowujemy z Izraelem. Ono bowiem dotyczy sytuacji Kościoła na terenach izraelskich, przede wszystkim kwestii podatkowych i działalności Kościoła w Izraelu. Nie ma tam tego określenia geograficznego ani absolutnie żadnych odniesień do budynków czy innych miejsc w Jerozolimie wschodniej. Nie ma zatem żadnych zmian. To wyraźnie sprecyzowaliśmy naszym przyjaciołom Palestyńczykom” – powiedział papieskiej rozgłośni watykański dyplomata.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.