Benedykt XVI spotkał się z szefami watykańskich dykasterii by rozmawiać o sprawie zniknięcia poufnych dokumentów
Sytuacja jaka się wytworzyła w związku z upowszechnieniem dokumentów zastrzeżonych to temat dzisiejszego spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej – poinformował rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ.
Ks. Lombardi dodał, że spotkanie to służy pogłębieniu przez Benedykta XVI swych refleksji wraz z osobami, które wraz z nim noszą odpowiedzialność za rządy w Kościele. Jednocześnie rzecznik Stolicy Apostolskiej zapowiedział, iż papież będzie kontynuował wymianę opinii w związku z przybyciem do Rzymu wielu biskupów z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła. Wydarzenie to zawsze jest okazją, aby wspólnota Kościoła powszechnego czuła się zjednoczona z Ojcem Świętym w modlitwie, posłudze i świadectwie wiary dla współczesnej ludzkości. Rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomniał, że przed tygodniem papież spotkał się z trzema kardynałami, którym powierzył zbadanie sprawy przecieków informacji poufnych. Na czele tej komisji stoi emerytowany przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Tekstów Prawnych, kard. Julián Herranz. Zauważył jednocześnie, że spotkanie szefów dykasterii jak zwykle służy dobrej koordynacji prac Kurii Rzymskiej. Jest to wyzwanie szczególnie dziś ważne i pilne, aby skutecznie świadczyć o jedności ducha ożywiającego wszystkich współpracowników Ojca Świętego – dodał ks. Lombardi.
Jednocześnie rzecznik Watykanu poinformował, że o godz. 18.00 Benedykt XVI spotka się z pięcioma kardynałami Georgem Pellem, Marc Ouelletem, Jean-Louisem Tauranem, Camillo Ruinim i Jozefem Tomko. “Tych pięciu purpuratów, o wielkim i zróżnicowanym doświadczeniu w służbie Kościoła, nie tylko w środowisku rzymskim, ale także i na arenie międzynarodowej może podzielić się z papieżem uwagami i sugestiami, przyczyniając się do przywrócenia upragnionego klimatu pogody ducha i zaufania w posłudze Kurii Rzymskiej” - stwierdził ks. Lombardi.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.