Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformował w środę, że przygotowuje się do ewakuacji cywilów uwięzionych w Hims. Zgodę na tymczasową przerwę w walkach w mieście, które jest bastionem rebeliantów, wyraziły obie strony syryjskiego konfliktu.
"Chcemy tam wejść najszybciej jak to możliwe" - powiedział w Genewie rzecznik MKCK Hiszam Hassan. Dodał, że obecnie rozwiązywane są kwestie techniczne dotyczące ewakuacji i nawiązywane są kontakty na miejscu.
"MKCK i Arabski Czerwony Półksiężyc próbują ewakuować i pomagać w inny sposób osobom, które z powodu walk nie mogą opuścić kilku dzielnic Hims" - podano w oświadczeniu.
We wtorek, czyli po 10 dniach nieustających walk w kilku dzielnicach Hims, organizacja zwróciła się do Damaszku oraz do rebeliantów z prośbą o przerwę w walkach. "Władze oficjalnie zaakceptowały ją, a grupy opozycyjne zapewniły nas, że będą respektować przerwę" - podało MKCK w komunikacie.
"Setki cywilów tkwią na terenie starego miasta w Hims i z powodu trwających walk zbrojnych nie mogą go opuścić ani znaleźć schronienia w bezpieczniejszych miejscach" - powiedziała szefowa operacji MKCK na Bliski Wschód Beatrice Megevand-Roggo.
"Naszym priorytetem jest ewakuacja chorych i rannych w bezpieczniejsze miejsca, w których mogą zostać poddani leczeniu" - wyjaśniła. "Chcemy też ewakuować cywilów, którzy nie mogą uciec ze strefy konfliktu" - podała.
MKCK zamierza też dostarczyć dodatkową pomoc humanitarną lokalnej filii Arabskiego Czerwonego Półksiężyca z Hims.
Hims jest centrum 15-miesięcznej rewolty przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. We wtorek reżim oświadczył, że próbuje ewakuować cywilów z Hims, i oskarżył rebeliantów o utrudnianie tego zadania.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w trwających od marca 2011 roku walkach w Syrii śmierć poniosło już ponad 14 tys. ludzi.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.