Krwawe zamachy w Iraku są dowodem bezlitosnej walki o władzę, jaką prowadzą przywódcy polityczni i największe tamtejsze partie. Nikt nie myśli o przyszłości Irakijczyków i dobru wspólnym narodu.
W ten sposób chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako skomentował falę krwawych zamachów, które wstrząsnęły wczoraj Irakiem. Obserwatorzy podkreślają, że to, co się wydarzyło, może zepchnąć kraj na krawędź kolejnej wojny domowej.
Szacuje się, że w wyniku wybuchu kilkunastu samochodów-pułapek zginęło co najmniej 80 osób, a trzy razy tyle odniosło obrażenia. Atakowani byli głównie muzułmanie szyici, którzy brali udział w tradycyjnych procesjach z okazji rocznicy śmierci średniowiecznego imama Musy al-Kadima. Bomby zdetonowano w całym kraju także przed restauracjami, w których spotykają się policjanci.
Arcybiskup Kirkuku podkreśla, że sytuację w Iraku destabilizuje także konflikt w Syrii i innych krajach borykających się ze skutkami arabskiej wiosny. „Odnosi się wrażenie, że każdy próbuje ugrać coś dla siebie, nie przejmując się zupełnie tym, jaki los czeka Irakijczyków. Rozgrywki polityczne i osłabienie władzy powodują coraz większy brak bezpieczeństwa” – podkreśla abp Sako. Analitycy przypominają, że wczorajsze zamachy były najbardziej krwawymi odkąd Irak opuściły wojska amerykańskie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.