Ponad 215 milionów dzieci na całym świecie pracuje. Z tego 115 milionów w warunkach niebezpiecznych
Takie dane przedstawiła za Międzynarodową Organizacją Pracy przy ONZ agencja misyjna Fides. Zestawienie przygotowano z okazji obchodzonego co roku 12 czerwca Światowego Dnia Przeciwko Pracy Dzieci. Został on ustanowiony w 2002 roku. W około 60 krajach świata organizuje się w tym dniu setki imprez, które mają zwrócić uwagę na problem pracy dzieci. Zjawisko to jest szczególnie rozpowszechnione w Azji i krajach Pacyfiku, gdzie pracuje ponad 113 milionów dzieci. Kolejne 65 milionów małoletnich pracowników odnotowano w Afryce.
O dziwo ta sytuacja nie dotyczy tylko krajów słabo uprzemysłowionych. Na przykład we Włoszech pracuje 500 tysięcy dzieci z biedniejszych rodzin.
Z powodu podejmowania pracy 72 miliony dzieci na całym świecie nie chodzą do szkoły.
Handel nieletnimi, niewolnictwo seksualne, dzieci-żołnierze czy handlarze narkotyków – to tylko niektóre z form wyzysku wobec najmłodszych. Przy tym te dzieci są pozbawione jakiejkolwiek edukacji i opieki zdrowotnej. Ich godność jest nieustannie szargana. Statystyki Międzynarodowego Programu Eliminacji Pracy dzieci oparte są na danych zebranych w 34 krajach. Celem ONZ jest upowszechnianie edukacji, zapewnianie dzieciom dostępu do szkół i zwalczanie ubóstwa wśród nich.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.