Diecezja Wichita nie zapomina o ks. Emilu Kapaunie, kapelanie armii USA, zmarłym 61 lat temu jako jeniec w Północnej Korei. W chwili śmierci, którą poniósł służąc heroicznie współwięźniom, miał 35 lat.
Co roku w pierwszą niedzielę czerwca jego czciciele gromadzą się na Mszy w Pilsen w stanie Kansas, gdzie urodził się w 1916 r. Miejscowość tę założyli w XIX wieku czescy imigranci. Również jego rodzice przybyli do Ameryki z Czech. Tym razem po raz pierwszy urządzono tam dwudniowe spotkanie rekolekcyjne. Jego uczestnicy wysłuchają konferencji o kolejach życiowych i duchowości ks. Kapauna oraz o cudownych uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Zobaczą też film o jego życiu, a jutro wezmą udział w tradycyjnej już Mszy w kościele św. Jana Nepomucena w Pilsen.
Ks. Kapaun był kapłanem diecezji Wichita. W 1944 r. został kapelanem wojskowym. Sześć lat później wysłano go do Korei. W listopadzie 1950 r. komunistyczni żołnierze chińscy wzięli go do niewoli. Choć mógł uchronić się ucieczką, wolał zostać z rannymi, którymi się opiekował. Otaczał opieką wszystkich jeńców, niezależnie od wyznania. Zmarł w Północnej Korei chory i wycieńczony w obozowym szpitalu 23 maja 1951 r. Jeńcy, którzy przeżyli i dwa lata później zostali zwolnieni, złożyli później świadectwa o jego heroicznej śmierci. 29 czerwca 2008 r., w diecezji Wichita rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny. W ubiegłym roku obfitą dokumentację dotyczącą tego sługi Bożego przewieziono do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, gdzie proces prowadzi się dalej.
Doroczne uroczystości w pierwszą niedzielę czerwca nie są jedynymi, które upamiętniają ks. Kapauna. Również co roku, 11 listopada, kiedy w USA obchodzi się Dzień Weteranów, przybywa do Pilsen pielgrzymka wojskowa.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.