Kardynał podbiega do piłki i...

Strzałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza do bramki, w której stanął brązowy medalista Europy do lat 17 - Oskar Pogorzelec, rozpoczęły się w sobotę dwudniowe obchody Dnia Dziękczynienia przed Świątynią Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie

Sobota jest dniem spotkania młodych ludzi. Uczestniczą oni m.in. w zabawie pod hasłem "Wielka Bramka - Pomóżmy naszej reprezentacji strzelić gola!".

Na placu przed Świątynią stanęła bramka o wymiarach 20 m x 5 m x 4 m. Młodzi ludzie mogą pod okiem znanych piłkarzy poćwiczyć umiejętności i wygrać atrakcyjne nagrody m.in. bilety na mecz Euro 2012 na Stadionie Narodowym. Organizatorzy chcą pobić rekord świata w ilości strzelonych goli do największej bramki świata.

Pierwszy strzał na bramkę, w której stanął młodzieżowy reprezentant Polski, oddał kard. Nycz. Na trzy próby skuteczna okazała się jedna. Pogorzelcowi w bramce pomagali juniorzy.

"Biorąc pod uwagę, że kard. Nycz nie był w sportowym stroju i butach, trzeba uznać, że wybrał najlepsze rozwiązanie: strzał z czuba" - powiedział były reprezentant Polski i b. zawodnik Legii Warszawa Cezary Kucharski, którego PAP poprosiła o ocenę strzału metropolity Warszawskiego.

Kard. Nycz podkreślał, że zabawa piłkarska ma przygotować do Euro 2012, które rozpoczyna się w piątek. "Wierzę, że nasza reprezentacja wyjdzie z grupy" - powiedział. Jak mówił, nie łatwo było zdobyć gola. Dodał, że mecze polskich piłkarzy chce zobaczyć w telewizji.

Także prymas-senior kard. Józef Glemp podkreślał, że będzie kibicował polskiej reprezentacji i zamierza zobaczyć jej wszystkie mecze na Euro 2012. "Marzy mi się, że Polska zagra w finale z Ukrainą w Kijowie" - powiedział PAP.

Kard. Glemp, wspominał, że w młodości często stawał na bramce podczas meczów z kolegami. "Stawiali mnie na bramkę, ponieważ mówili, że się rzucam. A rzucać się, oznaczało nie bać się upadać" - mówił prymas-senior.

O godz. 17 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Nycz, a homilię wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu. Koncelebrować ją będą wyświęceni tego dnia neoprezbiterzy Archidiecezji Warszawskiej. Odbędą się także koncerty.

W niedzielę przed Świątynią Bożej Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza św. z udziałem m.in. kard. Ryłki, kard. Nycza i biskupów. Poprzedzi ją pielgrzymka dziękczynna, która wyruszy z pl. Piłsudskiego, a także Marsz dla życia i rodziny pt. "Rodzina receptą na kryzys" - z pl. Trzech Krzyży. Podobne marsze mają się odbyć w 60 miastach Polski.

Po mszy nastąpi otwarcie Miasteczka dla Dzieci oraz wypuszczenie baloników "Dziękuję" do nieba. Po mszy św. przewidziane są występy artystów, m.in. Majki Jeżowskiej, Joszko Brody, Mietka Szczęśniaka oraz zespołów Brathanki, Raz Dwa Trzy, i Maleo Regge Rockers. Ma być program dla dzieci w wieku do 12 lat, m.in. gra, teatrzyk, wspólne śpiewanie. Obchody zakończą się wystawieniem Najświętszego Sakramentu w Czarnej Monstrancji, przywiezionej ze Śląska przez górników oraz modlitwą.

Wydarzeniom sobotnio-niedzielnym będzie towarzyszyła zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. W niedzielę w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany list pasterski kard. Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek na dokończenie budowy Świątyni.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Jego idea związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Budowa świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie została zainaugurowana 23 listopada 2002 r.. Tego dnia symboliczną "pierwszą łopatę" wbił w ziemię prymas Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 maja 2002 r. z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg